Uchwała Rady Państwa z 1977 r. — dziś opublikowana w Dzienniku Ustaw!

Nie, jednak nie mogę zostawić lojalnych P.T. Czytelników czasopisma Lege Artis bez tej informacji (miało iść tylko na Fejsbósiu, ale bez przesady): oto dokładnie dziś w Dzienniku Ustaw została opublikowana Uchwała Rady Państwa z 1977 r. — w sprawie wypowiedzenia umowy międzynarodowej zawartej z NRD (Dz.U. z 2016 r. poz. 889).


uchwała rady państwa


Dokładnie idzie tak — cytuję w całości, bo to przecież historyczna chwila:

UCHWAŁA RADY PAŃSTWA
z dnia 28 grudnia 1977 r.
w sprawie wypowiedzenia umowy międzynarodowej

Na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 8 Konstytucji Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej Rada Państwa wypowiada z dniem 29 grudnia 1977 r. Umowę między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Niemieckiej Republiki Demokratycznej w sprawie przyznania statkom rybackim Niemieckiej Republiki Demokratycznej prawa uprawiania rybołówstwa na obszarze polskiej strefy rybołówstwa morskiego, podpisaną w Szczecinie dnia 19 grudnia 1971 r., ze skutkiem określonym w art. 4 powyższej umowy.

Przewodniczący Rady Państwa: H. Jabłoński
Sekretarz Rady Państwa: L. Stasiak

Dla jasności:

  • Rada Państwa była zbiorową głową państwa pod nazwą PRL (istniała do 1989 r., zastąpił ją Wojciech Jaruzelski);
  • Henryk Jabłoński był jej przewodniczącym do 1985 r. (zastąpił go Wojciech Jaruzelski);
  • wypowiedzenie umowy dotyczy państwa o nazwie NRD — które nie istnieje od 1990 r.;
  • sam Henryk Jabłoński zmarł w 2003 r.

To jest naprawdę fenomen: raczej nie możemy liczyć na ogłoszenie wyroku TK w sprawie „ustawy naprawczej” (K 47/15), ale w KPRM znaleźli czas na jakieś popeerelowskie remanenty… 39 lat minęło — i już jest!

11
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
7 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
KB
Gość
KB

Jesteś pewien, że ten akt nie był wcześniej ogłoszony. Może to tylko UPDATE się omsknęło na tabeli DoOgloszeniaWNajblizszejPaczce. ;-)

b52t
Gość
b52t

Zastanawiam się czy może jednak ma to jakiś sens, ale tutaj przydałaby się osoba, która zna się na prawie międzynarodowym publicznym.

Olgierd Rudak
Gość

Niewątpliwie chodzi o to, że publikacja jest warunkiem skuteczności (art. 91 ust. 1 konstytucji), natomiast nie wiem dlaczego przegapiono (?) ten akt przez owe 39 lat.

b52t
Gość
b52t

No tak, ale ta skuteczność jest wewnątrz RP i właśnie tutaj nie wiem czy w PMP wymagane jest, żeby umowa międzynarodowa była jeszcze ratyfikowana w sposób zgodny z prawem obowiązującym w państwie stronie umowy międzynarodowej.
A zaniechanie, no cóż, oto Polska właśnie.

sjs
Gość

Tylko wtedy obowiązywała inna konstytucja, która raczej nie nakładała takiego obowiązku.

Olgierd Rudak
Gość

Niemniej nawet wówczas nikt nie kwestionował, iż warunkiem skuteczności aktu normatywnego jest jego ogłoszenie (minus prawo powielaczowe).

Trudno powiedzieć czy ta uchwała była wcześniej publikowana, natomiast jakaś przyczyna musi być — no chyba że ktoś się po prostu rypnął… to przecież też możliwe.

sjs
Gość

Możliwe, chociaż byłoby to trochę straszne.

Olgierd Rudak
Gość

Może ma to być straszak na tego całego KOD-a? „Patrzcie, nie dość, że nie wydrukujemy wyroku, to jeszcze puścimy w Dz.U. co chcemy, na razie uchwałę RP z 1977 r., ale zaraz znajdzie się ta polska ustawa karna z 1917 r., dzięki której zdelegalizujemy was wszystkich jednostkowo od urodzenia”!

;-)

matipl
Gość

Jest publikacja? JEST!!! :-)
Pewnie posortowali po dacie, i teraz będą publikacje :-) Nareszcie ;-)

Olgierd Rudak
Gość

To jeszcze czekamy na stan wojenny (ten z 1981 r.):

https://czasopismo.legeartis.org/2015/10/dekret-rady-panstwa-stan-wojenny.html

sjs
Gość

Jakby ktoś chciał przeczytać samą umowę to jest jest ona dostępna pod adresem http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19740350202