ALFA… BRAVO-CRP… gdzie są zarządzenia o wprowadzeniu stopni alarmowych?

No dobrze, ten temat zasługuje chyba na osobną notkę: bodajże od wczoraj mamy stopień alarmowy ALFA, bodajże od dzisiaj BRAVO-CRP BETA-CRP (por. Ustawa o działaniach antyterrorystycznych) — konia z rzędem temu, kto pokaże gdzie to jest opublikowane!


stopień alarmowy alfa beta
Szef ABW powołuje się na zarządzenie nr 91 Prezesa Rady Ministrów… którego nie ma w Monitorze Polskim!

Zacznijmy od początku:

  • zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy antyterrorystycznej:

Stopnie alarmowe lub stopnie alarmowe CRP wprowadza, zmienia i odwołuje, w drodze zarządzenia, w zależności od rodzaju zagrożenia zdarzeniem o charakterze terrorystycznym, Prezes Rady Ministrów, po zasięgnięciu opinii ministra właściwego do spraw wewnętrznych i Szefa ABW, a w przypadkach niecierpiących zwłoki — minister właściwy do spraw wewnętrznych, po zasięgnięciu opinii Szefa ABW, informując o tym niezwłocznie Prezesa Rady Ministrów (…)

  • zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych zarządzenia Prezesa Rady Ministrów wydane na podstawie ustawy podlegają publikacji w Monitorze Polskim;
  • media informowały, że stopień ALFA został wprowadzony w lipcu 2016 r. w związku z organizacją warszawskiego szczytu NATO. Szukałem wówczas potwierdzenia w Monitorze Polskim — nie znalazłem;
  • jednak szef ABW w swoim zarządzeniu nr 57 z dnia 6 lipca 2016 r. w sprawie podjęcia czynności w związku z wprowadzeniem na obszarze miasta stołecznego Warszawy pierwszego stopnia alarmowego (ALFA) (opublikowane w Dzienniku Urzędowym Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego z 2016 r. poz. 24) powołuje się na jakieś zarządzenie nr 91 Prezesa Rady Ministrów:

W związku z wprowadzeniem zarządzeniem nr 91 Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 lipca 2016 r. w sprawie wprowadzenia stopnia alarmowego — na obszarze miasta stołecznego Warszawy — pierwszego stopnia alarmowego (ALFA) (…)

  • niestety, w Monitorze Polskim nie ma takiego zarządzenia — ostatnie opublikowane zarządzenie nosi nr 88 (z dnia 5 lipca 2016 r. w sprawie Międzyresortowego Zespołu do spraw „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2016 i 2017”, M.P. z 2016 r. poz. 637) — i do dziś nic więcej… — proszę bardzo można sobie poklikać: Monitor Polski 2016.

Sięgając do ustawy zasadniczej: owszem, zgodnie z art. 88 ust.1 Konstytucji RP promulgacja aktu jest warunkiem wejścia w życie „ustaw, rozporządzeń oraz aktów prawa miejscowego” — zarządzenia jako akty wewnętrznie obowiązujące obowiązują tylko jednostki podległe (art. 93 ust. 1 Konstytucji RP) — niemniej można mieć poważne wątpliwości co najmniej co do legalności takiego zaniechania.

Raz, że skoro zarządzenie miało być ogłoszone, to niech będzie ogłoszone; dwa — to poważniejsza konstatacja — coś tu nie gra, skoro czwarty de facto stan nadzwyczajny można wprowadzić aktem takiej rangi. Może ALFA czy BRAVO BETA nie są dla nas szczególnie dotkliwe, ale już CHARLIE i DELTA dają prawo wprowadzenia zakazu odbywania zgromadzeń i imprez masowych (art. 21 ustawy) — a to już jest ograniczenie konstytucyjnych praw i wolności, które co do zasady powinno podlegać wyraźnemu ogłoszeniu… (i nie mam pewności czy tryb wskazany w tym przepisie jest wystarczający).

PS [26 lipca] ja bardzo przepraszam, ale tak się zaaferowałem, że cały czas pisałem BETA zamiast BRAVO… no brawo, brawo… ;-)

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

17 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
17
0
komentarze są tam :-)x