Zakup starterów pre-paid od 25 lipca 2016 r.

Wiedzy nigdy dość — wiedzy i prostowania dezinformacji. A ponieważ temat zakupu starterów pre-paid od 25 lipca 2016 r., wymogu rejestracji kart SIM oraz przyszłości kart SIM aktywowanych wcześniej — a także nowych kart — nadal budzi dużo wątpliwości, których nie prostują nawet operatorzy i prasa, jeszcze raz, w kilku żołnierskich słowach:


Zakup starterów pre-paid od 25 lipca 2016 r.

Nic się nie zmienia jeśli chodzi o zakup starterów pre-paid od 25 lipca 2016 r. a także zakup doładowania telefonu na kartę. Operator musi potwierdzić tożsamość abonenta aby świadczyć mu usługę (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)


  • czy zakup starterów na kartę wymaga od dziś podania danych osobowych? — nie, przepisy ustawy anty-terrorystycznej nie nakładają na operatorów (lub sprzedawców) obowiązku wylegitymowania kupującego — nową kartę może kupić każdy anonimowy klient;
  • czy doładowanie telefonu na kartę wymaga podania danych osobowych? — nie dajcie się nabrać, jeśli jakiś serwis oferujący doładowania będzie żądał podania numeru PESEL lub nazwiska powołując się na przepisy, które dziś weszły w życie, to oznacza, że wykorzystuje sytuację do swoich (nie dość jasnych) celów;
  • na czym polega obowiązek rejestracji telefonów na kartę? — operator musi zebrać i potwierdzić takie dane jak imię i nazwisko oraz PESEL (firmę i numer KRS lub NIP w przypadku spółek);
  • jakie konsekwencje będzie miało posiadanie niezarejestrowanego numeru? — literalnie: operator nie może rozpocząć świadczenia usług przed potwierdzeniem danych abonenta. Jeśli nową kartę SIM (kupioną tydzień temu, której nie aktywowaliśmy do wczoraj lub kupioną dziś) spróbujemy zaktywować — telefon nie będzie łączył się z siecią;
  • co z kartami już czynnymi ale niezarejestrowanymi? — będą działały co 1 lutego 2017 r., ale operator ma obowiązek zaprzestania świadczenia usług od 2 lutego 2017 r. — tego dnia telefon wyloguje się z sieci i już nie zaloguje (dotyczy to zarówno połączeń wychodzących jak i przychodzących);
  • czy można aktywować kartę prepaid online?rzecznik prasowy Play pisze, że nie, zatem „wszystkie zeskanowane dowody, trzeba jeszcze raz sprawdzić” — a tymczasem prawda jest taka, że kartę SIM można aktywować online, ale nie chodzi o jakiekolwiek skanowanie dowodów tożsamości: jest o tym cały art. 60b ust. 3 pkt 2 ustawy prawo telekomunikacyjne, który daje operatorom możliwość weryfikacji tożsamości abonenta online z zastosowaniem:

a) środków identyfikacji elektronicznej służących do uwierzytelniania w systemie teleinformatycznym banku krajowego,
b) danych weryfikowanych za pomocą bezpiecznego podpisu elektronicznego weryfikowanego za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu,
c) środków identyfikacji elektronicznej służących do uwierzytelniania w systemie teleinformatycznym dostawcy usług telekomunikacyjnych, jeżeli dane abonenta zostały już zweryfikowane w związku z inną umową,
d) środków identyfikacji elektronicznej służących do uwierzytelniania w systemie teleinformatycznym, który spełnia wymagania określone w przepisach wydanych na podstawie art. 20a ust. 3 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.

Słowem: czytajcie to wszystko co piszą o kupowaniu starterów prepaid, o aktywacji kart, o zbieraniu danych osobowych abonentów — ale weryfikujcie, bo część informacji to po prostu zmyłka…

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

69 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze