Opłata za ścięcie drzewa — nowe stawki od dziś

Czysto informacyjnie: dziś wchodzą w życie nowe stawki opłat za ścięcie drzewa (rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 25 sierpnia 2016 r. w sprawie opłat za usunięcie drzew i krzewów, Dz.U. z 2016 r. poz. 1354).


opłata za ścięcie drzewa

Opłata za ścięcie drzewa: od sierpnia 2016 r. obowiązuje nowe rozporządzenie ze stawkami opłat za usunięcie drzew i krzewów (fot. Magdalena Rudak, CC-BY-SA 3.0)


Przypomnijmy, że zgodnie z ustawą o ochronie przyrody ścięcie drzewa lub krzewu porastającego nieruchomość wymaga uzyskania zezwolenia od gminy. Wniosek powinien określać m.in. nazwę gatunku drzewa lub krzewu, obwód pnia na wysokości 130 cm oraz przyczynę planowanego wycięcia drzewa (o zezwolenie nie trzeba występować m.in. w przypadku krzewów do 10 lat, drzew, których obwód pnia mierzony na wysokości 5 cm nie przekracza 25-35 cm, drzew owocowych, art. 83f ustawy o ochronie przyrody).

Warunkiem wydania zgody jest wniesienie opłaty za ścięcie drzewa, której wysokość zgodnie z art. 84 ustawy zależna jest „od obwodu pnia mierzonego na wysokości 130 cm i od tempa przyrostu pnia drzewa”. Opłata za ścięcie drzewa naliczana jest od każdego jednego centymetra obwodu drzewa — w dodatku jest to stawka progresywna, tj. im obwód większy, tym opłata za 1 cm wyższa… — i tu właśnie jest miejsce na nowe rozporządzenie Ministra Środowiska zastępujące rozporządzenie w sprawie stawek opłat dla poszczególnych rodzajów i gatunków drzew z 2004 r.

Nowe opłaty nie są niskie, na przykład (lista jest bardzo długa, przepisuję tylko kilka pozycji):

  • w przypadku drzew szybko rosnących (m.in. kasztanowiec zwyczajny, klon srebrzysty, topola, wierzba) opłata za ścięcie będzie wynosić od 370,92 złotych za 1 cm obwodu w przypadku rośliny o obwodzie do 20 cm (czyli za najmniejsze drzewko opłata wyniesie 7418,40 złotych) poprzez 4246,56 za pień o obwodzie 91-100 cm — aż do 17525,89 złotych za każdy centymetr drzewa, którego obwód wynosi 501 cm i więcej;
  • w przypadku drzew umiarkowanie rosnących (m.in. brzoza, dąb czerwony, klon jawor, lipa, orzech, sosna, świerk stawki te wynoszą odpowiednio 494,54 złotych (do 20 cm), 9643,61 złotych (metrowe) oraz 37832,63 złotych (przy obwodzie pięciometrowym);
  • w przypadku drzew wolno rosnących (m.in. buk pospolity, dąb, grab pospolity, grusza, jabłoń, magnolia) opłata za ścięcie drzewa wynosi (obwód pnia jak powyżej) 595,66 złotych, 16082,91 złotych oraz 66863,19 złotych;
  • w przypadku drzew bardzo wolno rosnących (m.in. cis, cyprysik, jałowiec, żywotnik zachodni) stawki opłat za usunięcie drzew to 684,44 złotych, 45343,87 złotych oraz 131753,90 złotych — łatwo policzyć, że opłata za ścięcie jałowca, którego obwód pnia sięga 501 cm to… 66.008.703,90 złotych (słownie: sześćdziesiąt sześć milionów).

Opłata za ścięcie drzewa może ulec zwiększeniu (lub zmniejszeniu) w zależności od miejsca, w którym drzewo rośnie (tzw. współczynnik lokalizacji) — współczynnik ten wynosi od 1,3 w przypadku uzdrowisk lub nieruchomości wpisanych do rejestrów zabytków, poprzez 0,5 w przypadku drzew porastających pas drogowy dróg publicznych aż do 0,4 na terenach wsi.

14
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
12 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
mk
Gość
mk

Skąd wziąłeś że za 1 cm? W ustawie ani tym rozporządzeniu nic o tym nie ma. Do tej pory było za 1 cm, teraz nic w tym rozporządzeniu takiego nie widzę.

Największy jałowiec w Polsce miał prawie 2 metry obwodu, także stawka wyniosłaby 98558,76 zł

Olgierd Rudak
Gość

Art. 85 ust. 5: Stawki opłat za usuwanie drzew nie mogą przekraczać za jeden centymetr obwodu pnia mierzonego na wysokości 130 cm — i tu wyliczanka (same stawki w ustawie historyczne, zresztą te z rozporządzenia też takie będą — podlegają waloryzacji na podst. art. 85 ust. 8 ustawy o ochronie przyrody

mk
Gość
mk

No tak, nie mogą przekraczać za 1 cm obwodu takich kwot, ale gdzie jest napisane że te wymienione w rozporządzeniu są za 1 cm?

Ponadto, wg. M.P. 2015 poz. 1064 http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WMP20150001064 maksymalna stawka za 1 cm w zł to 380,58 zł dla drzew powyżej 500 cm. To by się mieściło w przytoczonym przykładzie, 131753,90/500 = 262,98 zł

Olgierd Rudak
Gość

Hmm… chyba masz rację — przeholowałem — stawki z art. 85 ust. 7 (i rozporządzenia) to coś innego niż stawki z art. 85 ust. 5 (za 1 cm obwodu).

Dzięki!

Adam314
Gość
Adam314

Widzę tu lukę. Dotyczy to jedynie drzew porastających nieruchomość. W przypadku niektórych drzew tańsze może być przesadzenie drzewa na ruchomość, np. na ciężarówkę a następnie ścięcie go. Chyba nie ma opłaty za przesadzanie drzew?

A jak z wycinką drzew np. zagrażających liniom energetycznym lub po prostu pozyskiwaniem drewna? Czy w każdym wypadku wycinający płaci?

Olgierd Rudak
Gość

Tak naprawdę przepisy mówią o usunięciu drzew („ścięcie” lub „wycięcie” to oczywiście ukłon w stronę Wujaszka G.) — przenosząc drzewo na tira płacisz.

Co do możliwości zwolnienia się z opłaty: ustawa przewiduje szereg wyjątków (np. drzewo chore lub zagrażające otoczeniu). Temat długi :)

Adam314
Gość
Adam314

Podejrzewam, że przesadzenie drzewa (są firmy, które to robią) może być czasem tańsze niż te miliony. Tylko czy coś mi grozi jeśli wezmę takie drzewo i przesadzę do publicznego lasu?

Olgierd Rudak
Gość

Och… (sprawdzić czy nie gatunek inwazyjny…)…

mk
Gość
mk

Apropo, czy coś grozi za sadzenie drzew w publicznym lesie? :)

mall
Gość
mall

Jest też prostsze rozwiązanie: zadeklarowanie wielkiego drzewa jako drzewka z nędznym obwodem 30cm. I tak to się będzie odbywać dalej :)
Ewentualnie zostać księdzem i liczyć na szczęście jak w pewnej nieodległej parafii gdzie wycięto 5 dorodnych drzew co groziło karą rzędu 250 tys. PLN. Ostatecznie NSA uwzględnił skargę kasacyjną albowiem zaginęły akta sprawy. Najwyraźniej palec boży chroni także występnych proboszczy.

Olgierd Rudak
Gość

Zgodnie z ustawą organ powinien przeprowadzić oględziny przed wydaniem decyzji. Jak to wygląda w praktyce — nie wiem.

Ale słyszałem o laniu kwasu pod korzenie, etc.

mall
Gość
mall

Lanie kwasu pod korzenie? O rany. Może faktycznie opłata powinna być naliczana od 1cm ;P

Borek
Gość
Borek

Sure, dlatego trzeba uważać z sadzeniem sosen i innych iglaków, bo mają tendencje do zakwaszania gleby dookoła.

Lat temu dobrych 20 na moim osiedlu jeden sąsiad się obraził na drzewo, bo mu z niego ptaki paskudziły cenne autko a i żywica na nowy lakier kapała. Podlewał więc czymś drzewko regularnie (mój pies tego miejsca unikał) przez ponad dwa lata aż uschło i miasto musiało je wyciąć ze względu stanowione zagrożenie.

Los jest jednak przewrotny. Realność zagrożenia stwierdzono dopiero po tym, jak podczas burzy z martwego drzewa odpadł solidny konar i nie zgadniecie co komu zdemolował… :D

b52t
Gość
b52t

No tak, ale sąsiad mógł nie uznać tego za wynik własnych działań (to znaczy publicznie) i mógł iść, że to miasto/właściciel terenu nie zadbał, a nawet fakt, że wiatr przy burzy złamał konar nie świadczy o tym, że to coś nadzwyczajnego, ale że zaniedbanie, niepilnowanie stanu drzewa i nie ścięcie go wcześniej nim wiatr je połamał jest winą miasta/właściciela gruntu zatem odszkodowanie.
Ale to w ramach ciągnięcia offtopu.