Elektroniczne poświadczanie odpisów dokumentów w postępowaniu cywilnym (art. 129 par. 2(1) kpc)

Czysto informacyjnie: jutro wchodzą w życie znowelizowane przepisy kodeksu postępowania cywilnego umożliwiające wnoszenie pozwów przez internet — plus doręczenia elektroniczne w postępowaniu (za zgodą strony), możliwość odbywania posiedzeń sądowych w trybie teletransmisji, etc. (chociaż kilka istotnych zmian weszło w życie już 1 kwietnia 2016 r., por. Wnoszenie e-pisma do sądu z cegieł).

art. 129 kpc
§ 2(1). Elektroniczne poświadczenie odpisu dokumentu przez występującego w sprawie pełnomocnika strony będącego adwokatem, radcą prawnym, rzecznikiem patentowym lub radcą Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa następuje z chwilą wprowadzenia przez tego pełnomocnika dokumentu do systemu teleinformatycznego. (…)
§ 5. Minister Sprawiedliwości określi, w drodze rozporządzenia, formaty, w jakich odpisy pism, dokumentów i pełnomocnictw mogą być poświadczane elektronicznie, mając na względzie minimalne wymagania dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w postaci elektronicznej.

Natomiast dopiero dziś ukazało się rozporządzenie wykonawcze określające sposób składania elektronicznego poświadczania za zgodność odpisów dokumentów — to jest przepis wykonawczy do art. 129 kpc — a dokładnie rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 5 września 2016 r. w sprawie formatów, w jakich odpisy pism, dokumentów i pełnomocnictw mogą być poświadczane elektronicznie (Dz.U. z 2016 r. poz. 1415).

Zgodnie z rozporządzeniem odpis pisma, dokumentu lub pełnomocnictwa może mieć postać:

  • pliku PDF — jeżeli pismo, dokument lub pełnomocnictwo mają postać papierową albo gdy z przyczyn technicznych nie jest możliwe sporządzenie poświadczenia mającego postać elektroniczną w formacie XML;
  • pliku XML — jeżeli pismo, dokument lub pełnomocnictwo mają postać elektroniczną.

Dla przypomnienia:

  • sposób wnoszenia e-pism sądowych określa Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 20 października 2015 r. w sprawie sposobu wnoszenia pism procesowych za pośrednictwem systemu teleinformatycznego obsługującego postępowanie sądowe (Dz.U. z 2015 r. poz. 1783 — zmienione rozporządzeniem z 31 marca 2016 r., Dz.U. z 2016 r. poz. 436);
  • warto też zapoznać się z rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 26 kwietnia 2016 r. w sprawie trybu zakładania i udostępniania konta w systemie teleinformatycznym obsługującym postępowanie sądowe (Dz.U. z 2016 r. poz. 637).

Reasumując: warto być na bieżąco… ale jak tu być na bieżąco, skoro tych zmian jest tak dużo i są tak chaotyczne?

To może przypomnę: dzięki lekturze Czasopisma Lege Artis (które bywa nawet na Fejsbóku) możecie być nieco bardziej na bieżąco ;-)

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
0
komentarze są tam :-)x