Pieniny i pies — czyli co można robić z psem na wakacjach w Pieninach?

Jak już zostało pokazane: psy i cykliści nie mają łatwego życia w Szczawnicy — ale jak zakaz wejścia psów na miejski deptak przy Grajcarku przekłada się na możliwość atrakcyjnego spędzenia wakacji z czworonogiem w Pieninach?


Małe Pieniny
Małe Pieniny widziane z przełęczy Rozdziela. W głębi Trzy Korony (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Będzie krótko i treściwie: jest kiepsko ale nietragicznie. Jest o tyle rozsądnie, że na stronie internetowej Pienińskiego Parku Narodowego nie owija się w bawełnę — „W PPN nie ma miejsc wyznaczonych w planie ochrony, do których można wprowadzać psy. Zakaz wprowadzania psów ujęty jest również w punkcie 13 regulaminu dla turystów dostępnym na stronie internetowej parku.”

W konsekwencji oznacza to, że nie dla nas wszystkie Trzy Korony i inne szlaki między Czorsztynem a Szczawnicą…


pieniny pies
Oto jak nasza sunia zareagowała na wieść, że całe dwa tygodnie wakacji będą polegały na łażeniu po górach (fota strzelona podczas pierwszej wycieczki, tekst idzie w dzień powrotu) (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

…ale to nie oznacza, że z psem nie da się w Pieninach połazić. Można i to całkiem nieźle — a to dzięki temu, że Małe Pieniny są poza obszarem PPN — a moje propozycje to:

  • wycieczka grzbietem Małych Pienin od Szczawnicy do Wysokiej (samą Wysoką można sobie chyba darować… mówię chyba, bo z racji sporej ilości ludzi i niefajnych schodków podarowałem sobie drapanie się tam z psem);
  • wycieczka z post-łemkowskiej wsi Jaworki przez wąwóz Homole (hmm jeśli chcecie pozwiedzać fajne wąwozy, to zdecydowanie warto wybrać się np. w Broumovské stěny) — i później przez przełęcz Rozdziela aż do przełęczy Obidza (tu właściwie wbijamy się w Beskid Sądecki);
  • krótka acz bardzo atrakcyjna przechadzka Drogą Pienińską — ze słowackiego Czerwonego Klasztoru aż do granicy.

pieniny pies
Na szlaku, koło bacówki. Z tym zdjęciem wiąże się ciekawa historia — koń po prawej najwyraźniej zakochał się w naszej suni i usiłował ją gonić! (fot. Magdalena Rudak, CC-BY-SA 3.0)

No właśnie: czy to nie cud, że na Słowacji pies w parku narodowym — tak w TANAP-ie, jak w PIENAP-ie — przyrodzie nie szkodzi?! Mnie takie paradoksy zawsze rozśmieszają, no ale cóż: dzięki temu mogliśmy przejść się wzdłuż przełomu Dunajca aż dwa razy (do granicy RP i nazad), przejazd przez słowacką część Spiszu spożytkowując na zaopatrzenie się w asortymenty, których recenzja na łamach Czasopisma Lege Artis już wkrótce.


Pies Pieniny
Flisacy na przełomie Dunajca (obserwowani z drogi Pienińskiej). Jakimś cudem psy przyrodzie w słowackich parkach narodowych nie szkodzą (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Ze wsparciem Słowaków czy bez, Pieniny są naprawdę warte odwiedzenia — nawet jeśli fuks (i brak paszportu) zmusi nas do błąkania się po Małych Pieninach (nb. ciekawe, że te Małe są wyższe niż te Właściwe). Pewnego rodzaju minusem dla przewodnika psa będzie znikoma ilość wody w górnych partiach gór — kto ma psa o wadze 30+ kg dobrze wie ile to-to potrafi wyżłopać podczas kilkugodzinnej wędrówki przy 30 st. upale — no ale nie ma to tamto.


pieniny pies
Wejście do wąwozu Homole. Szczerze mówiąc lepiej się nazywa niż wygląda (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Ze swojej strony szczerze mogę polecić wypad w Pieniny każdemu przewodnikowi psa — weekendowy bezwarunkowo, zaś wakacyjny wyłącznie ze względu na to, że zaraz po przekroczeniu granicy hulaj dusza… W dodatku los chciał, że Pieniny położone są bardzo ale to bardzo rozwojowo: tu Gorce, tam Tatry, dwa kroki w Popradzki Park Krajobrazowy — a przecież obok Magura Spiska


Małe Pieniny
I jeszcze jeden rzut oka na Małe Pieniny, które są fajne, bo można w nie wejść z psem. O Pieninach Właściwych się nie wypowiem — nie byłem, nie widziałem (fot. Magdalena Rudak, CC-BY-SA 3.0)

To były świetne dwa tygodnie: genialne widoki, niezłe wędrówki, pies zmachany jak się patrzy, przy okazji obadałem, że Smädný mních to już nie to samo — w ogóle chyba słowackie piwowarstwo cofnęło się w rozwoju (polskie chciałoby umrzeć, ale niektórzy mu nie pozwalają umrzeć — i dobrze).

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

27 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
27
0
komentarze są tam :-)x