Pies i góry: Spišská Magura to istny słowacki raj dla psów (osobiście polecamy Veterný vrch)

W kolejnym odcinku wakacyjnych podsumowań z cyklu „podróże z psem kształcą jeszcze bardziej” czas na coś prze-niesamowitego — i chyba nieco niedostrzeganego (sądzę po sobie). Czyli piękna Magura Spiska, którą właściwie udało się nam tylko liznąć wchodząc (całkiem niekrótkim szlakiem) na Veterný vrch.


pies góry słowacja magura spiska
Tatry Bielskie i Wysokie widziane z Przełęczy Magurskiej (fot. Magdalena Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Bez sięgania do konspektów: Spišská Magura na mapie to ten duży zielony placek, doklejony pod maluśkimi Pieninami. Położona jest blisko Tatr Bielskich, toteż Magurę Spiską można atakować także ze Zdziaru (o naszych wyczynach w Tatrach Bielskich już za tydzień).

A atakować warto, bo… bo dawno nie widziałem równie nieuczęszczanych gór. Dość rzec, że podczas łącznie ośmiogodzinnej wędrówki z Przełęczy Magurskiej na Wietrzny Wierch i nazad nie spotkaliśmy dosłownie nikogo (prócz pasażerów aut, które obowiązkowo wjeżdżają we wszystkie tamtejsze góry…). Tylko na samym wierzchołku pojawiła się słowacka rodzinka, ale oni najpewniej wybrali nieco inny (łatwiejszy) szlak.


pies góry słowacja magura spiska
Veterný vrch zaskakuje nas obrazkiem drewnianego misia dzierżącego słowacką flagę (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Słowem: jeśli macie potrzebę wybrać się z psem w góry, trudno będzie wyobrazić sobie miejsce doskonalsze. Olbrzymie lasy, piękne widoki (Veterný vrch zawdzięcza je jakiemuś huraganowi sprzed lat, który skosił drzewa porastające wierzchołek…), ciekawe i naprawdę długie szlaki (warto mieć oczy dookoła głowy, bo czasem znakowany szlak potrafi zrobić spiskiego psikusa i zawinąć się niezłym zawijasem) — czego chcieć więcej?


pies góry słowacja magura spiska
Skoro teks jest o tym, że w Magurze Spiskiej można spędzić cały dzień nie spotykając nikogo na szlaku — tym razem na zdjęciach nie ma ani nas, ani nawet psinki (chociaż to góry wręcz idealne na wędrówki z psem). Tutaj widok z Przełęczy Magurskiej na Pieniny i Gorce (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Nie chcę uchodzić za eksperta od Magury Spiskiej — osiem godzin na szlaku to zdecydowanie za mało, by mówić o czymkolwiek więcej niż przeczuciach. Niemniej wydaje mi się, że jeśli istnieje gdzieś psi raj na ziemi — to jest to słowacki raj, któremu na imię Spišská Magura właśnie.


niewypłacalność biura podróży ubezpieczenie
(fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

To chyba wyraźny sygnał, że w przyszłym roku będzie trzeba się przyjrzeć bliżej tej pięknej krainie.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
2
0
komentarze są tam :-)x