Odpowiedzialność za użądlenie przez pszczoły (i życzenia Wesołych Świąt)

Krótko i na temat — skoro już mamy bladawe pojęcie, że ochronie podlegają wszystkie zwierzęta kręgowe (art. 2 ust. 1 UOZ) — zarazem art. 431 par. 1 kc nic nie mówi o tym, że odpowiedzialność tego, kto zwierzę „chowa albo się nim posługuje” ma się ograniczać do kręgowców — to jak by wyglądała odpowiedzialność za użądlenie przez pszczoły?


Odpowiedzialność użądlenie przez pszczoły
Odpowiedzialność za użądlenie przez pszczoły: czy art. 431 par. 1 kc dotyczy także szkód wyrządzonych przez bezkręgowce? Na przykład owady? Na przykład właściciela pasieki? (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Nie, nie znalazłem o tym ciekawego orzeczenia, i nie chcę nawet P.T. Czytelników męczyć dziś szczególnymi dywagacjami — tak sobie tylko parę dni temu pomyślałem, napatoczywszy się na obrazek jak w załączeniu.

Bo przecież:

  • z jednej strony miło, że bartnik ostrzegł przed tym, że uwaga pszczoły — ale naprawdę tylko wejście grozi pożądleniem? wszakże pszczoła tak już ma, że sobie wylata, co zatem jeśli niewątpliwa szkoda zdarzy się poza granicami, które pszczoły znają?
  • ale czy — zakładając, że nie wchodzę między ule — właściciel pszczół mógłby powołać się na jakąkolwiek okoliczność pozwalającą mu zwolnić się z odpowiedzialności za szkodę wywołaną użądleniem przez pszczoły poza obszarem ograniczonym tabliczką (art. 431 par. 1 kc)?
  • czy taka tabliczka jest znakiem ostrzegawczym, o którym mowa w art. 74 kw?
  • i czy skoro art. 2 ust. 1 ustawy o ochronie zwierząt per „zwierzęta” mówi o kręgowcach — to pszczoła na pewno w Wigilię ma zakazane gadać ludzkim głosem?
  • (na marginesie: o roju pszczół w kontekście art. 182 kc pisałem za pierwszego PiSa).

Ot tak tylko, dla rozweselenia szarych komórek — warto chyba i przy świętach, nieprawdaż? :-)

PS Szczęśliwcy, którzy odjęli sobie od ust choćby jedną butelkę wina średniego sortu i wpłacili na wrocławskie Schronisko dla Zwierząt, dostali takie oto piękne karteczki z życzeniami świątecznymi — z podpisami Ekipy!


wrocławskie schronisko dla zwierząt podziękkowania
Kuata ma to szczęście, że ma na takie tematy wywalone. Fajnie byłoby gdyby więcej zwierzaków mogło mieć na to wywalone (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

A właśnie, Wesołych Świąt, moi drodzy P.T. Czytelnicy —

zarówno wierzący w Boga
będącego źródłem prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna,
jak i nie podzielający tej wiary,
a te uniwersalne wartości wywodzący z innych źródeł.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

6 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
6
0
komentarze są tam :-)x