O tym co zrobić jeśli pod choinkę dostało się mokasyny mesykańskie

A skoro przed świętami opublikowano tekst jednolity ustawy o ochronie przyrody (Dz.U. z 2016 r. poz. 2134), to dziś kilka zdań — co by było, gdyby ktoś dostał pod choinkę dwa mokasyny meksykańskie — albo kuguara, fokę lub nosorożca? Słowem: czy posiadanie zwierząt niebezpiecznych jest niebezpieczne?


posiadanie zwierząt niebezpiecznych

Posiadanie zwierząt niebezpiecznych jest niebezpieczne także widzenia z punktu odpowiedzialności wykroczeniowej (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)


Rzecz rozbija się o art. 73 ust. 1 ustawy o ochronie przyrody, który zabrania zarówno posiadania, jak i sprowadzania z zagranicy, a także sprzedaży osobom nieuprawnionym zwierząt niebezpiecznych dla ludzi.

art. 73 ust. 1 ustawy o ochronie przyrody
Zabrania się:
1) posiadania i przetrzymywania,
2) sprowadzania z zagranicy,
3) sprzedaży, wymiany, wynajmu, darowizny i użyczania podmiotom nieuprawnionym do ich posiadania
— żywych zwierząt gatunków niebezpiecznych dla życia i zdrowia ludzi.

Zakaz posiadania niebezpiecznych zwierząt nie jest bezwzględny ani bezwarunkowy: po pierwsze nie dotyczy on ogrodów zoologicznych, cyrków (!) i placówek naukowych prowadzących badania nad zwierzętami oraz ośrodków rehabilitacji zwierząt, zaś zwierzęta uznane za mniej niebezpieczne (kategoria II; gatunki zaliczone do kat. I w ogóle nie mogą pozostawać w rękach prywatnych) wolno hodować za zgodą regionalnego dyrektora ochrony środowiska.

Ale skąd wiadomo czy zwierzę jest niebezpieczne? Oczywiście i na to jest przepis, a dokładnie rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 3 sierpnia 2011 r. w sprawie gatunków zwierząt niebezpiecznych dla życia i zdrowia ludzi (Dz.U. z 2011 r. nr 173 poz. 1037).

A jakby ktoś miał wątpliwości: posiadanie zwierząt niebezpiecznych — oraz dopuszczenie do ucieczki takiego stworzenia (a także gatunku obcego inwazyjnego) — stanowi wykroczenie zagrożone grzywną do 5 tys. złotych lub karą aresztu (art. 131 ust. 1 pkt 4-4a UOP).

art. 131 ustawy o ochronie przyrody
Kto: (…)
4) narusza zakazy dotyczące zwierząt niebezpiecznych dla życia i zdrowia ludzi, o których mowa w art. 73 ust. 1,
4a) nie zachowując należytej ostrożności dopuszcza do ucieczki zwierzęcia z gatunku, o którym mowa w art. 73 ust. 1 lub art. 120 ust. 2, (…)
— podlega karze aresztu albo grzywny.

I może dla jasności: posiadanie zwierząt niebezpiecznych według art. 73 ust. 1 UOP nie ma nic wspólnego z posiadaniem psa rasy uznanej za agresywną (art. 10 UOZ, art. 37a UOZ).

Q.E.D.

8 comments for “O tym co zrobić jeśli pod choinkę dostało się mokasyny mesykańskie

 1. Mike
  27 grudnia 2016 at 08:37

  Co mają do tego mokasyny meksykańskie to nie załapałem. Aż zacząłem wyszukiwać ten nieznany mi gatunek zwierząt, ale 3. hit gugla wrócił mnie tu z powrotem. :-)

  • 27 grudnia 2016 at 09:32

   Czyli sprawdziło się stare porzekadło use Google, Luke! ;-)

 2. sjs
  27 grudnia 2016 at 13:30

  Ale foka jako zwierzę niebezpieczne? A, ok, bałtyckie są wyłączone z listy.

  • 27 grudnia 2016 at 13:35

   Pewnie chodzi o to, że jak zacznie żonglować nosem piłeczkę to można paść ze śmiechu :)

   • sjs
    27 grudnia 2016 at 15:54

    Piłkami żonglują raczej uchatki. Chociaż jak się patrzy na zabawy fok w czasie treningu medycznego to też smutno nie jest. :)

 3. Stalowy
  27 grudnia 2016 at 13:52

  …a ja przyszedłem, bo myślałem że o butach będzie….

 4. ajax
  27 grudnia 2016 at 20:20

  Pooglądałem. Ładny. Chciałbym takiego mieć. A jak dobrze dyscyplinowałby najstarszego wnuka ;-) „Bądź grzeczny albo pobawisz się z mokasynem”

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.