Rejestr niezależnych porównywarek finansowych (i milion grzywny za fałszywą niezależność)

Niedawna nowelizacja ustawy o usługach płatniczych (Dz.U. z 2016 r. poz. 1997) to nie tylko prawo przenoszenia kont bankowych „z dobrodziejstwem inwentarza” oraz bezpłatne rachunki dla niewymagających — to także dodatkowe powinności nakładane na internetowe porównywarki finansowe.


Rejestr porównywarek finansowych
Prowadzony przez KNF rejestr porównywarek finansowych to kolejny obowiązek, który nie bardzo wiadomo komu i po co ma służyć (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Zgodnie za art. 14g ust. 1 znowelizowanej ustawy o usługach płatniczych każdy podmiot prowadzący niezależną porównywarkę finansową, który spełnia (dość wyśrubowane) warunki ma obowiązek:

  • zamieścić na swojej stronie internetowej informację, iż jest „podmiotem porównującym oferty” banków i innych instytucji finansowych;
  • poinformować KNF o prowadzonej działalności.

art. 14g ust. 1 ustawy o usługach płatniczych
Podmiot prowadzący stronę internetową porównującą oferty dostawców usług płatniczych prowadzących rachunki płatnicze, która:
1) zawiera ofertę rachunków płatniczych obejmującą powyżej 50% ofert występujących na rynku usług płatniczych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
2) porównuje opłaty pobierane przez dostawców przynajmniej za świadczenie usług zawartych w wykazie usług reprezentatywnych określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 14f ust. 1 oraz posługuje się pojęciami zawartymi w tym wykazie i definicjami określonymi w tych przepisach,
3) porównuje dostawców pod względem dostępu do gotówki w zakresie:
a) liczby i lokalizacji bankomatów znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z których konsument może dokonywać wypłaty gotówki bez opłat,
b) liczby i lokalizacji placówek znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w których konsument może dokonywać wypłaty gotówki bez opłat,
4) zawiera informację o podmiocie prowadzącym stronę,
5) określa jednoznaczne i obiektywne kryteria porównywania ofert,
6) zawiera informacje sformułowane w sposób prosty i jednoznaczny,
7) zawiera aktualne informacje, z podaniem daty ostatniej aktualizacji,
8) wykorzystuje procedurę umożliwiającą zgłaszanie błędów w zamieszczonych informacjach,
9) jest prowadzona przez podmiot niezależny od dostawców
— zamieszcza na tej stronie internetowej oświadczenie, że jest podmiotem porównującym oferty dostawców prowadzących rachunki płatnicze, a prowadzona przez niego strona internetowa spełnia powyższe wymogi, oraz informuje o tym KNF, przekazując opis tej działalności.

Na kim dokładnie będzie spoczywał obowiązek notyfikacji prowadzonej działalności w Komisji Nadzoru Finansowego? Zerkając do art. 14g ust. 3 ustawy mam wrażenie, że na nikim: warunkiem zakwalifikowania porównywarki jako niezależnej jest m.in. brak działalności reklamowej na rzecz banków i instytucji finansowych, zatem jeśli ktoś chce uniknąć ambarasu, wystarczy utracić ową niezależność. (Natomiast porównywarki zarabiające wyłącznie na pozyskiwaniu leadów finansowych są w rozumieniu ustawy niezależne.)

Jakie frukta czekają na tych, którzy jednak zdecydują się wyspowiadać przed KNF z prowadzonej porównywarki? Przede wszystkim KNF będzie prowadzić internetowy wykaz takich porównywarek (art. 14h ust. 1 ustawy), a gdyby nie znaleźli się chętni — obowiązek prowadzenia niezależnej porównywarki finansowej spadnie na samą Komisję (art. 14h ust. 3). (Przy czym KNF będzie prowadzić własną porównywarkę dopiero po 6-miesięcznej karencji — przez ten czas będzie czekać na zgłoszenia od porównywarek niezależnych, art. 16 ustawy nowelizacyjnej).Niech Was jednak ręka boska broni podszywać się pod niezależność, jeśli jesteście zależni! Zamieszczenie nieprawdziwego oświadczenia o niezależności porównywarki finansowej stanowić będzie przestępstwo zagrożone grzywną do 1 mln złotych (natomiast nie widzę podstaw do karania za podanie błędnych informacji Komisji na podst. art. 152 ustawy).

art. 153b ustawy o usługach płatniczych
1. Kto zamieszcza oświadczenie, o którym mowa w art. 14g ust. 1, niezgodne z prawdą, podlega grzywnie do 1 000 000 zł.
2. Tej samej karze podlega, kto dopuszcza się czynu określonego w ust. 1, działając w imieniu lub w interesie osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niebędącej osobą prawną, której ustawa przyznaje zdolność prawną.

Przepisy zmienionej ustawy o usługach płatniczych wchodzą w życie 9 lutego 2017 r., zatem jest jeszcze troszkę czasu by prowadzący obecnie takie porównywarki sprawdzili czy gdzieś tam nie zakradło się nieopatrznie jakieś słowo sugerujące niezależność.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

6 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
6
0
komentarze są tam :-)x