Ważne zmiany w prawie od 1 stycznia 2017 r. — dla biznesu, dla nas wszystkich

Ostatnie dni roku to czas na tradycyjne podsumowania-samograje, zatem i Czasopismo Lege Artis — jako szanujący się przedstawiciel mediów profesjonalnych — nie może być wolne o takich informacji.


Ważne zmiany prawa styczeń 2017

Zasłyszane dziś rano w radiu: wydarzenie roku 2016? Program 500+. Ciemność widzę… (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)


Dziś zatem krótko i na temat: wybrane ważne dla biznesu zmiany w prawie, które wejdą w życie już 1 stycznia 2017 r. (plus linki do bardziej szczegółowych omówień):

  • minimalne wynagrodzenie za pracę wynosić będzie 2000 złotych brutto — czyli każdy pracownik na etacie w wymiarze 8 godzin ma prawo do pensji nie niższej niż 2 tys. złotych (minus podatek, ZUS, etc.) — z uwzględnieniem kilku aspektów: po pierwsze tak wyliczona najniższa krajowa nie oznacza wynagrodzenia zasadniczego pracownika (2 tys. złotych to kwota całej wypłaty brutto, nie licząc m.in. wynagrodzenia za pracę w nadgodzinach), po drugie nie ma obowiązku aneksowania umów o pracę — jeśli wypłata uzyskiwane przez pracownika „nie starcza” na minimalne wynagrodzenie, pracodawca ma obowiązek zastosować dodatek;
  • od 1 stycznia 2017 r. mamy też pewną nowość: minimalna stawka godzinowa, która ma wynosić 13 złotych brutto dla umów o zleceń i o świadczenie usług (art. 734 kc, art. 750 kc) — taką wysokość wynagrodzenia ma otrzymywać każdy zleceniobiorca, także prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą (chyba że sam zatrudnia pracowników) — wyjąwszy m.in. pracujących „zdalnie” i wynagradzanych wyłącznie prowizyjnie;
  • kolejną nowością jest oczywiście obowiązek potwierdzania liczby godzin świadczenia usług — najpóźniej wraz z rachunkiem lub fakturą zleceniobiorca musi podać ile godzin pracował na swoje wynagrodzenie (a chodzi o to, by łatwo policzyć czy zachowane jest owe 13 złotych za godzinę);
  • wynagrodzenie uzyskiwane od 1 stycznia 2017 r. podlegać będzie nowej kwocie wolnej od podatku — nowej, czyli nie dla każdego, wolność podatkową uzyskają tylko ci, którzy zarabiają do 6,6 tys. złotych rocznie;
  • bardzo ważne dla przedsiębiorców: od 1 stycznia 2017 r. każda transakcja powyżej 15 tys. złotych musi mieć postać bezgotówkową (przelewu bankowego) pod rygorem niezaliczenia wydatku do kosztów prowadzenia działalności — dotyczy to także rozliczeń barterowych.

A poza tym — pożyjemy, zobaczymy…

6
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Lukas
Gość
Lukas

Czy to ostatnie zostało gdzieś zinterpretowane? Chodzi o umowę ramową i płatności miesięczne poniżej 15 tys. zł każda. Czy to też przez bank?

Olgierd Rudak
Gość

Orzeczeń jeszcze nie ma, natomiast tuszę, że wszystko to wszystko — chyba że WSA/NSA będą coś odkręcać…

SpeX
Gość

Czyli w przyszłym tygodniu wszyscy powinni zarabiać min. 2000 zł (jeśli pracują na pełen etat). Nie ma możliwości, by firma przy umowie o pracę płaciła mniej niż te 2000 zł?

Mike
Gość
Mike

jest, firmy to robią od dawna :/

SpeX
Gość

To co to za kwota minimalna, jak nie jest minimalna?

Olgierd Rudak
Gość

Nie pamiętam teraz jak to jest z pierwszą pracą ale co do zasady wypłata brutto — aczkolwiek nie chodzi o podstawę (wynagrodzenie zasadnicze), lecz o całość wypłaty (z nadgodzinami, etc.).

A czy pracodawcy unikają… no unikają, pewnie, że unikają.