W Monitorze Polskim opublikowano uchwałę o wyborze Grzegorza Jędrejka na stanowisko sędziego TK

Krótko i na temat: Sejm dziś postanowił o wyborze Grzegorza Jędrejka na stanowisko sędziego Trybunału Konstytucyjnego — i jeszcze dziś stosowana uchwała została opublikowana w Monitorze Polskim (uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 24 lutego 2017 r. w sprawie wyboru sędziego Trybunału Konstytucyjnego, M.P. z 2017 r. poz. 224).

UCHWAŁA
SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 24 lutego 2017 r.
w sprawie wyboru sędziego Trybunału Konstytucyjnego

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, na podstawie art. 194 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, art. 2 ust. 2 zdanie pierwsze ustawy z dnia 30 listopada 2016 r. o statusie sędziów Trybunału Konstytucyjnego (Dz. U. poz. 2073) i art. 31 ust. 1 Regulaminu Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, wybiera na stanowisko sędziego Trybunału Konstytucyjnego Grzegorza JĘDREJKA.

Marszałek Sejmu: M. Kuchciński

Jak informuje „Polityka” Dr hab. Grzegorz Jędrejek jest cywilistą, profesorem UKSW. Jego wybór w skład Trybunału Konstytucyjnego był możliwy ze względu na rezygnację Andrzeja Wróbla, który wrócił do Sądu Najwyższego.

Oczywiście wybór przez Sejm to nie wszystko, wszakże osoba wybrana na funkcję sędziego TK powinna złożyć ślubowanie przed prezydentem — sięgając do tradycji można powiedzieć, że zmrok już zapadł, zapewne w pałacu zapalają świece.

Przy okazji warto zauważyć, iż także dziś w Monitorze Polskim opublikowano postanowienie Marszałka Sejmu o utracie stanowiska sędziego Trybunału Stanu przez sędziego Mariusza Muszyńskiego (M.P. z 2017 r. poz. 223) — co ciekawe rzecz miała się zdarzyć dopiero 10 lutego 2017 r., a przecież Mariusz Muszyński jest rzekomym sędzią Trybunału Konstytucyjnego już od 2 grudnia 2015 r. — to ciekawe, że można było przez przeszło rok łączyć stanowiska w tych dwóch organach (czym zajmuje się sędzia Muszyński w Trybunale można przeczytać w tekście „Listy do sędziów TK pod specjalnym nadzorem. Muszyński decyduje, czy korespondencja jest prywatna czy służbowa”).

Warto też zauważyć, że właśnie orzekanie przez sędziego Muszyńskiego w składzie wyrokującym w sprawie dotyczącej ustawy o służbie zagranicznej (wyrok TK z 23 lutego 2017 r., K 2/15) było powodem złożenia przez Małgorzatę Pyziak-Szafnicką votum separatum.

No cóż, nie da się ukryć, że przez ten rok z hakiem udało się PiS-owi sprowadzić Trybunał Konstytucyjny do roli dostarczyciela plotek i ploteczek kadrowych i etycznych… Miejmy nadzieję, że Grzegorz Jędrejek wpisze się w tę lepszą historię TK.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
0
komentarze są tam :-)x