Kolumna pojazdów uprzywilejowanych tylko dla prezydenta i premiera? (projekt nowelizacji art. 32a PoRD)

Najprawdopodobniej w odpowiedzi na niedawne kontredanse drogowe: grupa posłów PO wniosła projekt nowelizacji prawa o ruchu drogowym ograniczającym prawo do poruszania się pojazdów uprzywilejowanych w kolumnie.

Zgodnie z projektowanym art. 32a PoRD poruszanie się w kolumnie pojazdów uprzywilejowanych miałoby przysługiwać wyłącznie prezydentowi i premierowi, a także marszałkom Sejmu i Senatu (ale wyłącznie w przypadku wykonywania przez nich obowiązków prezydenta, art. 131 Konstytucji RP) — jednak wyłącznie jeśli podróż ma związek z bezpośrednim wykonywaniem obowiązków przez te osoby — oraz delegacjom państw obcych i organizacji międzynarodowych.

art. 32a ustawy prawo o ruchu drogowym (projekt)
1. Osobami zajmującymi kierownicze stanowiska państwowe, uprawnionymi, w związku z bezpośrednim wykonywaniem obowiązków, do używania pojazdów uprzywilejowanych w kolumnach, są jedynie Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Prezes Rady Ministrów, oraz osoby, o których mowa w art. 131 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. Kolumna pojazdów uprzywilejowanych może być używana także, jeżeli zachodzi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa osób wchodzących w skład delegacji państw obcych lub organizacji międzynarodowych przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Czy to oznacza, że nie zobaczylibyśmy już na ulicach kolumn pojazdów policyjnych, wojskowych lub innych jednostek? Wydaje się, że nie o to chodzi pomysłodawcom: kluczowe jest chyba sformułowanie o „osobach zajmujących kierownicze stanowiska państwowe” — wśród których projekt nie wylicza szefa MON (zaś w uzasadnieniu projektu mówi się o „skandalicznym nadużywaniu uprawnienia”, czego przykładem może być „wypadek spowodowany przez kolumnę trzech pojazdów Ministra Obrony Narodowej, która łamiąc przepisy ruchu drogowego (nie zachowując szczególnej ostrożności) z ogromną prędkością staranowała pojazdy stosujące się do przepisów i oczekujące na zmianę światła na skrzyżowaniu”).

Na marginesie warto przypomnieć, że wśród podmiotów, które ustawowo mają uprawnienie do używania pojazdów znajdują się m.in. straż pożarna, ratownicy medyczni, policja, ABW, CBA, SKW, SWW, BOR, Służba Parku Narodowego, KAS w zakresie Służby Celno-Skarbowej (art. 53 ust. 1 PoRD), zaś kolumna pojazdów uprzywilejowanych powinna być formowana w sposób określony rozporządzeniem MSWiA z dnia 2 września 2002 r. w sprawie okoliczności, w jakich są używane pojazdy uprzywilejowane w kolumnach (Dz.U. z 2002 r. nr 167 poz. 1377).

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

14 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
14
0
komentarze są tam :-)x