Nielegalna amunicja — do legalnej broni?

Krótkie pytanie, krótka odpowiedź: czy można dostać zarzut posiadania nielegalnej amunicji do legalnej — czyli nie wymagającej pozwolenia — broni? (wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z 8 września 2016 r., sygn. akt II AKa 306/16).


nielegalna amunicja legalna broń
Nielegalna amunicja do legalnej broni — oto jest pytanie (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Mężczyzna został uznany winnym nielegalnego posiadania amunicji do broni palnej w postaci w postaci 9 gazowych naboi rewolwerowych kal. 9 mm, 33 alarmowych naboi rewolwerowych kal. 9 mm, 156 naboi bocznego zapłonu kal. 6 mm F. oraz jednej łuski takiego naboju z nieodpaloną spłonką, a także jednego naboju bocznego zapłonu kal. 22WMR. Czyn ten został zakwalifikowany jako przestępstwo z art. 263 par. 2 kk, za co wymierzono mu karę 11 miesięcy pozbawienia wolności.

Zdaniem apelacji wyrok był nieprawidłowy: nie można być ukaranym za posiadanie nielegalnej amunicji do legalnie posiadanej (bez pozwolenia) broni — zatem oskarżony powinien zostać uniewinniony.

art. 263 par. 2 kk
Kto bez wymaganego zezwolenia posiada broń palną lub amunicję,
podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Mimo tych argumentów sąd II instancji utrzymał w mocy zaskarżony wyrok: raz, że w orzecznictwie przyjmuje się, że każdy, kto ma zamiar posiadać broń palną lub amunicję, ma też obowiązek upewnić się czy wymagane jest pozwolenie (postanowienie SN III KK 135/16). Jeśli ktoś ma wątpliwości, powinien skorzystać komórkach komend wojewódzkich policji właściwych do wydawania pozwoleń na broń.

Oskarżony swoje prawo do posiadania tej amunicji wywodził z faktu, że we wcześniejszym postępowaniu zajęto, a następnie zwrócono mu jako całkowicie legalny rewolwer kal. 6 mm — do to tej broni pasowało 156 naboi bocznego zapłonu. Jednak nie można wywodzić prawa do posiadania amunicji z faktu, że zdaniem organów ścigania dozwolone jest posiadanie bez pozwolenia broni, do której można załadować taką amunicję.

Zarzut obejmował posiadanie ostrej amunicji bocznego zapłonu kal. 6 mm F, która składa się z pocisku oraz materiału miotającego w postaci prochu strzelniczego, podczas gdy alarmowe naboje bocznego zapłonu kal. 6 mm F nie posiadają pocisku, zaś materiałem inicjującym jest piorunian rtęci. Do rewolweru pasują oba rodzaje amunicji — ale nie oznacza to, że do broni, która nie wymaga pozwolenia, można posiadać każdy rodzaj amunicji, w tym amunicję ostrą.

Q.E.D.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
0
komentarze są tam :-)x