Krótko i na temat: najświeższa, opublikowana dziś, nowelizacja kodeksu karnego wprowadza obligatoryjny zakaz prowadzenia pojazdów jako środek karny stosowany przy niektórych kategoriach przestępstw (ustawa z dnia 23 marca 2017 r. o zmianie ustawy — Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw, Dz.U. z 2017 r. poz. 966).
Rozchodzi się o dodany art. 42 par. 1a kk, który nakazuje obligatoryjny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych („sąd orzeka”) wobec sprawców następujących przestępstw:
- niezatrzymanie pojazdu do kontroli (art. 178b kk);
- prowadzenie pojazdu mimo cofnięcia uprawnienia do prowadzenia pojazdów (art. 180a kk);
- prowadzenie pojazdu mimo orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych (art. 244 kk).
art. 42 par. 1a kk
Sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych w razie skazania za przestępstwo określone w:
1) art. 178b lub art. 180a;
2) art. 244, jeżeli czyn sprawcy polegał na niezastosowaniu się do zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Przy okazji warto zwrócić uwagę na zmianę innych przepisów:
- zmienia się przepis o zaostrzeniu karalności wobec pijanych sprawców wypadków, których skutkiem jest śmierć lub ciężki uszczerbek na zdrowiu ofiary (nowelizacja art. 178 par. 1 kk);
- niezatrzymanie pojazdu do kontroli jest przestępstwem, za które grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności (dodany art. 178b kk) — warto zauważyć, że nie został uchylony art. 92 par. 2 kw;
- niestosowanie się do orzeczonego zakazu (m.in. kierowania pojazdów, ale i zajmowania stanowiska, wykonywania zawodu, zakazu zbliżania się i kontaktowania z osobami) podlegać będzie karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat (znowelizowany art. 244 kk);
- subtelnej zmianie ulega termin przedawnienia wykroczeń: obecnie karalność wykroczenia ustaje po upływie 1 roku od dnia popełnienia czynu lub po upływie 2 lat, jeśli w ciągu roku wszczęto postępowanie — znowelizowany art. 45 par. 1 kw mówi, iż „Karalność wykroczenia ustaje, jeżeli od czasu jego popełnienia upłynął rok; jeżeli w tym okresie wszczęto postępowanie, karalność wykroczenia ustaje z upływem 2 lat od zakończenia tego okresu„ — jakiego okresu??
- zmieniają się przepisy prawa o ruchu drogowym regulujące kwestie badania w celu ustalenia w organizmie zawartości alkoholu.
Nowelizacja przepisów wchodzi w życie 31 maja 2017 r., nowe przepisy o przedawnieniu wykroczeń mają zastosowanie do czynów popełnionych wcześniej — chyba że uległy już przedawnieniu.