Ile czasu można poświęcić na czytanie znaków drogowych na jednym skrzyżowaniu?

Mawiają, że jeden obraz wart jest tyle co tysiąc słów — ile zatem wart jest jeden obraz, na którym jest tysiąc słów? 

Ilekroć piszę coś o ruchu drogowym, zawsze chce mi się dodać „a poza tym uważam, że znaków na naszych ulicach jest za dużo”. Myślę, że więcej powinno być w przepisach — pomijając, że inwencja zarządców dróg nie zna granic, to przecież czasem trudno ogarnąć wzrokiem i umysłem tę kolorową kakofonię.


ile znaków drogowych może być na jednym skrzyżowaniu

Ile znaków drogowych i tabliczek może być na jednym skrzyżowaniu? (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)


Wracając wczoraj wieczorem z Festiwalu Dobrego Piwa aż musiałem przystanąć; nie wiedząc czy obraz mi się multiplikuje od nadmiaru trunku, czy też znów popisał się ZDiUM wolałem cyknąć fotę i zbadać rzecz nieco później…

Moje najgorsze przypuszczenia się potwierdziły: oto jest skrzyżowanie (zjazd z ronda), na którym widzimy dwa znaki drogowe (B-5 „zakaz wjazdu samochodów ciężarowych” oraz D-6b „przejście dla pieszych i przejazd dla rowerzystów”) — oraz 5 (słownie: pięć) tabliczek z cyklu A WEŹ SIĘ ZATRZYMAJ I TO POCZYTAJ — a także nie widzimy (!) jednego znaku drogowego.

Pomijając oczywisty błąd w sposobie powieszenia tych wszystkich znaków i tabliczek — jakby na to nie patrzeć wynika z nich, że do przejścia i przejazdu nie muszą stosować się wskazani tam budowlańcy (a zakaz wjazdu ciężarówek „nie dotyczy obsługi bytowej mieszkańców”, a ponadto „nie dotyczy obsługi bytowej mieszkańców” — a może należy to traktować jako podwójną negację?) — zacząłem się zastanawiać ile znaków drogowych może być na jednym skrzyżowaniu i czy są jakieś ograniczenia jeśli chodzi o litanię wyjątków — oraz ile czasu można poświęcić na czytanie znaków drogowych na jednym skrzyżowaniu?

Dość pobieżna lektura rozporządzenia o szczegółowych warunkach technicznych znaków drogowych podprowadziła mnie pod konkluzję następującą:

  • na słupku lub wysięgniku mogą być maksymalnie 3 znaki drogowe w układzie pionowym lub poziomym (pkt 1.5.2) — no ale tabliczka „nie dotyczy” nie jest znakiem drogowym;
  • napisy na tabliczkach „powinny być tak „skomponowane, aby szerokość tabliczki nie była większa od średnicy znaku (pkt 3.1.2.1) — super, szkoda, że rozporządzenie nie mówi nic o sumie szerokości tabliczki (lub sumie powierzchni tabliczek);
  • nie ma przepisów, które by mówiły jak szybko kierowca musi umieć czytać — ani też czy można się zatrzymać przed skrzyżowaniem (na ile szacujecie czas niezbędny do przeczytania ze zrozumieniem wszystkich tabliczek? zwłaszcza, że po lekturze pierwszej i drugiej można zacząć zabawę „znajdź 7 różnic”…) bez ryzyka mandatu za tamowanie ruchu.

Reasumując: mniej znaków drogowych to chyba nie tylko mniejsze wydatki na ich obsługę, ale też mniej niepotrzebnych kolorowych świecidełek rozpraszających kierowców (ponoć doświadczenie podpowiada, że ruch w miastach, w których zdjęto większość znaków jest spokojniejszy i bezpieczniejszy).

Czego sobie i P.T. Czytelnikom serdecznie oraz z całego serca życzę.

28
Dodaj komentarz

avatar
11 Comment threads
17 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
sjs
Gość

Nie mogę teraz znaleźć lepszego zdjęcia, ale koło mnie długi czas straszyło coś takiego:comment image

sjs
Gość

O, jest na Street View: https://goo.gl/maps/awNGmChbStP2

Olgierd Rudak
Gość

Czy to po lewej to jest tylko podjazd na przystanek? Czyli ta Panda po prostu nie zauważyła zakazu ruchu?

sjs
Gość

To jest bardziej skomplikowane. To jest droga prowadząca na most. Jak remontowane było torowisko idące środkiem ulicy, to most zrobili tylko dla autobusów. Później ruch na moście został przywrócony, ale ktoś sprytny wymyślił, że skoro przystanek jest na jezdni to w godzinach szczytu by zapewnić bezpieczeństwo wsiadającym i wysiadającym zamknie się ruch dla innych pojazdów niż komunikacja publiczna na kawałku ulicy przed mostem. Stąd ta mnogość znaków. Objazd tego zamkniętego kawałka wygląda tak: https://goo.gl/maps/Mp1sBvfPF6w

SpeX
Gość

W Krakowie można spotkać takie tablice:
comment image comment image

SpeX
Gość

A co do treści twojego znaku.

Tabliczki 1 i 2:
Co to znaczy celów bytowych? Jeśli chodzi o obsługę komunalną (śmieci itp), to spokojnie by wystarczył by zapis ” nie dotyczy służb komunalnych”, domyślam się iż celem było rozciągnięcie tego na inne cele np. przeprowadzki, dostawy, itp.

Tabliczkę 3 i 4 tak naprawdę zapewnia tabliczka 5, no chyba iż są to partyzantki i nie mają takiej zgody.

John
Gość
John

Okolice Starego Miasta w Warszawiecomment image

(i weź tu jeszcze przeanalizuj to w sekundzie!)

Olgierd Rudak
Gość

Nawet ciężko to przeczytać ze zrozumieniem, napisane jakimś kodem ;-)

Marcin Gryszkalis
Gość
Marcin Gryszkalis

W Łodzi uprościli ;)comment image

sjs
Gość

Czyli żeby sprawdzić czy można wjechać to jeszcze trzeba mieć internet, super. Ale i tak dobrze, że adres nie jest taki jak tutaj:comment image?oh=1fd7c474fdf0ea00683a01f4f075b299&oe=59DA5804

sjs
Gość

Spróbowałem znaleźć to zarządzenie. Na podanej stronie w Dokumentach do pobrania jest wymienione, ale samego pliku nie znalazłem.

Marcin Gryszkalis
Gość
Marcin Gryszkalis

google znajdują ale na stronie faktycznie nie podlinkowane… cały ZDiT… http://zdit.uml.lodz.pl/files/dane/_plik_zarzadzanie_nr_1107_vi_11_z_dn_18_08_2011_pr_m_l_b087e978.pdf

Adam314
Gość
Adam314

Moim zdaniem skoro w prawie drogowym istnieją zapisy typu „zwolnić a nawet zatrzymać się w celu umożliwienia bezpiecznego wykonania manewru…” to tak samo przecież znaki są ustawione przez zarządcę drogi i nie stosowanie się może być niebezpieczne. Dlatego jako kierowca masz obowiązek dostosować prędkość do sytuacji na drodze. Sytuacja wymaga aby zwolnić lub wręcz zatrzymać się aby zapoznać się ze znakiem.

Olgierd Rudak
Gość

Myślę, że powinna tamtędy przejechać jakaś masa krytyczna — jak każdy zacznie czytać…

BTW widać jak przybierało tablic w tym miejscu:

https://www.google.pl/maps/@51.1446691,16.9489497,3a,75y,14.97h,83.08t/data=!3m6!1e1!3m4!1sDk7FXo_IYC01tRWt7d5KxA!2e0!7i13312!8i6656

Adam314
Gość
Adam314

Tylko że to znaki ewidentnie dotyczące samochodów. Chociaż może trzeba przeczytać tabliczki dla bezpieczeństwa? Czy znak zakazu wjazdu ciężarówek z doczepioną tabliczką „dotyczy też rowerów” miałby moc prawną?

Za to z googla widać, że ten przekręcony to oznaczenie ciągu pieszo-rowerowego. Tylko czy tak można? Czy to znów nie jest mylące?

Olgierd Rudak
Gość

Masz rację, te górne dotyczą ciężarówek, ale skąd wiesz, że te dolne też? Z tego, że przeczytasz ;-)

Obrócony, dopiero teraz zauważyłem — można, on się odnosi do lecących „w poprzek” (dla tych co na przejściu/przejeździe).

wojakrob
Gość
wojakrob

W pewnych przypadkach wystarczy mieć linijkę w oku.
Nie przytoczę teraz dokładnych przepisów, ale znaki drogowe umieszcza się na odpowiednich wysokościach i odległości od jezdni. Wysokość liczona jest do spodu najniższego znaku. Jeżeli znaki są umieszczona za nisko (a przy takiej ilości tabliczek o to nietrudno) to nie obowiązują.

Olgierd Rudak
Gość

Nie wydaje mi się, by udało się uzyskać uniewinnienie od zarzutu wykroczenia tylko przez to, że „wisiał za nisko” ;-)

Natomiast oczywiście znaki przesłonięte gałęziami, brudne, etc., to inna rzecz.

wojakrob
Gość
wojakrob

Ja w takich przypadkach stawiam przy znaku żonę (150 cm) i robię fotkę aby mieć poziom odniesienia do przedstawienia w razie W.

Robal
Gość
Robal

Jak jest bardzo dużo tabliczek to dochodzę do wniosku, że któryś wyjątek mnie dotyczy i jadę dalej. :))
Śmieszy mnie tabliczka/znak „Tylko dla osób upoważnionych”, a ponieważ czuję się upoważniony to wchodzę ! ;)

sjs
Gość

Na początku Szczawnicy stał kiedyś taki „motylek”: comment image

sjs
Gość

Z okazji wizyty POTUS-a w Warszawie można spotkać trzy takie same znaki stojące obok siebie, ale z różnymi tabliczkami.
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10213931558912083&set=gm.1608730169159362&type=3&theater

Olgierd Rudak
Gość

Fakt, wzmocnienie przekazu idealne — istne okopy św. Trójcy.

sjs
Gość

Stop jest odwrócony :)
comment image?oh=57e73b5196b9578f82e4641616670ff5&oe=5A4CC78D

Olgierd Rudak
Gość

Piękności!!

Radek
Gość
Radek

Też mam u siebie taki wjazd na drogę wewnętrzna, gdzie jest nastawiane znaków… Mieszkańcy już wiedzą co i jak, ale gości lub przejezdni nie raz się dali nabrać. Wydaje mi się, że można jakoś ten znakowy chaos opanować. Aż z ciekawości zapytam producenta znaków, z którym współpracuję (Znaki TDC) czy umieliby ten komunikat skrócić..