Lepiej nosić niż prosić (wrażenia z używania systemu fotograficznego Micro 4/3)

Na początku był Zorki-5. Później już same lustrzanki: Zenit ET i 12XP, Praktica BX20 (nie polecam), Pentax K1000 (świetny sprzęt, do dziś mam wielki sentyment do tego jakże prościutkiego aparatu) i jakiś Chinon (bodajże CM5? nie pamiętam…); następnie Nikon FE2 (fenomenalny aparat) oraz Nikon FM. Później przyszedł czas „cyfranek” — Olympus E-500 dość prędko zastąpiony wypaśnym Pentaksem K10D…

…tego było już zdecydowanie za dużo — 7 lat temu podjąłem jedynie słuszną decyzję: pozbyłem się wszystkiego co miałem, kupiłem aparat Panasonic Lumix GF1 z obiektywem 20/1,7 mm — i chyba na dobre „wsiąkłem” w system Micro 4/3.


System Micro 4/3 opinie
Mój Panasonic GF1 — fest obity, nadgryziony przez psa (!), momentami irytujący — najlepszy na świecie (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

System Micro 4/3 to: sprzęt nieduży, nieskomplikowany, nieciężki, poręczny — najczęściej używany przeze mnie zestaw na luzie mieści się w kieszeni polarka, zaś całość (korpus + 5 obiektywów stałoogniskowych, jak na ilustracji poniżej) waży poniżej 1,5 kg.

(Czas na akapit dla sprzęto-maniaków): opisywany zestaw składa się z aparatu Panasonic GF1 oraz trzech obiektywów Panasonic (14 mm f/2,5; 20 mm f/1,7 oraz makro 45 mm f/2,8), a także dwóch obiektywów Olympus (9 mm f/8 rybie oko oraz 45 mm f/1,8 — to najnowszy nabytek). Do tego jeszcze jednen GF1 (z naklejoną na korpusie literką „M” — jak Małżonka) i jeszcze jeden obiektyw 20 mm plus troszeczkę szpeju (osłony przeciwsłoneczne, mini-statyw Joby, torebki Crumpler, etc. etc.).


System Micro 4/3 opinie
Do systemu Micro 4/3 najlepiej pasują nieduże obiektywy stałoogniskowe (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Takie podejście do pstrykania wymagało pewnego przewartościowania: precz odeszły artystowskie ambicje — obecnie wychodzę z założenia, że jako taka fotografia nie ma sensu, jeśli nie opowiada zrozumiałej (przeżytej) historii. Wypieszczonych obrazków cieszących oko jest już tak wiele, że wychodzą mi bokiem — zwłaszcza, że dobrze wiem, że żadne zdjęcie nie odda naturalnego piękna żadnego krajobrazu, a zabawa suwaczkami (nie mówiąc o HDR, brrr…) to najzwyklejsze przekłamanie rzeczywistości.
(Co wcale nie oznacza, że aparatem Micro 4/3 nie można zrobić świetnych zdjęć — można, oczywiście, że można, bo przecież aparat to tylko narzędzie, a człowiek, który wie jak jego użyć, będzie czynił cuda…)


System Micro 4/3 opinie
Bezlusterkowce — zwłaszcza system Micro 4/3 — są najlepsze dla łazików. Dla mnie liczy się niewielka masa i gabaryty tachanego sprzętu oraz co najmniej przyzwoita jakość zdjęć. (fot. Magdalena Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Drugie założenie: sprzęt fotograficzny musi być na tyle przyjazny tragarzowi, by pakując plecak na kolejny wypad w góry nie zastanawiać się — czy wrzucić aparat i może dodatkowy obiektyw, a może raczej kurtkę, bo chyba będzie padało? Biorąc na wycieczkę mój aparacik razem z 2-3 obiektywami — żadnych zoomów (tej zasady też trzymam się dość mocno) — mam pewność, że garba nie dostanę i nie będę w połowie drogi szukał skrótów, byle prędzej wrzucić tobołki do bagażnika i pozbyć się kilogramów z pleców

A uwierzcie mi, że wiem co mówię — wszakże młodziakiem będąc zaliczyłem takie epizody jak dźwiganie przez Alpy dwóch lustrzanek oraz zestawu obejmującego m.in. obiektyw 500 mm (bo przecież spotkam koziorożce) — plus 20 rolek filmu, namiot, palnik, menażki, zapas żywności na kilka dni, etc. etc.


System Micro 4/3 opinie
Obiektyw Olympus 9 mm f/8 to przedstawiciel mikro-mikro trendów w branży. Po lewej „grubasek” — obiektyw makro 45 mm (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Sceptycy powiedzą, że system Micro Four Thirds nigdy nie zapewni takiej jakości obrazu jak przeciętna lustrzanka APS, nie mówiąc o „pełnoklatkowej” (cokolwiek dziś to słowo znaczy) cyfrówce. I owszem, ja się z nimi zgodzę — system Micro 4/3 z racji stosunkowo niewielkiego obrazka (czym jest 17×13 mm przy matrycy 36×24!) nie ma szans przenieść takiego samego zestawu danych, na czym cierpią szczegóły i detale.
No ale właśnie: nawet drukując na formacie 15×10 cm (co zdarza mi się… hmmm przeraźliwie rzadko) różnicy praktycznie nie widać, zaś owe szczegóły najchętniej wyłażą, a jakże, przy oglądaniu na monitorze w 100% powiększeniu. Mnie to akurat ani nie rajcuje, ani do niczego nie jest potrzebne.

Kluczowa sprawa — ja zdjęcie zrobić mogę, ale nie muszę — natomiast mimo braku spinki zawsze chętnie zarejestruję jakieś ciekawe zdarzenie z naszego życia, zawsze bardziej wypoczęty i zadowolony.


System Micro 4/3 opinie
Sprzęt systemu Micro 4/3 jest naprawdę bardzo lekki i miniaturowy. Rety, że kiedyś chciało (albo nie chciało…) się nam dźwigać lustrzanki… (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Czy Panasonic GF1 (podkreślam: kupiony w 2010 r.) jest aparatem idealnym? Oj nie, szczególnie wkurzający jest brak (choćby elektronicznego) wizjera (bardzo bolesne w mocnym słońcu) oraz autofokus nadający się właściwie tylko do fotografowania nieruchomych obiektów. Mam też wrażenie, że z czasem pogorszyła się praca matrycy, zwłaszcza czerwienie potrafią się fatalnie przepalić, i to niezależnie czy cykam w jotpegach czy w formacie RAW.
Jednak na razie działa, a dopóki działać będzie — chociaż czasem się łamię — będę go używać (w zanadrzu wszakże mamy drugi taki sam, nieco mniej sfatygowany — żoniny…).


System Micro 4/3 opinie
System MTF zakłada pełną wymienność obiektywów i aparatów różnych producentów. Na zdjęciu mój najnowszy nabytek czyli obiektyw Olympus 45 mm f/1.8 (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Niezależnie od wszystkich minusów w mojej opinii bezlusterkowce systemu Micro 4/3 to najlepszy sprzęt dla okazjonalnego pstrykacza ze sporadycznymi wzlotami ambicji — poręczny, wygodny nieabsorbujący. Doskonały na górskie łazęgi, wyśmienity jeśli chcecie wziąć w podróż niezły aparat ale nie płacić za nadbagaż (lub dostać skoliozy).

I tego zamierzam się trzymać :-)

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

9 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
9
0
komentarze są tam :-)x