Za swoje grzeszki (na drodze i nie tylko) zapłacisz kartą płatniczą (jeśli w radiowozie będzie terminal)

Krótko i na temat: dziś w Dzienniku Ustaw opublikowano zapowiadaną jakiś czas temu (por. „Za mandat zapłacisz kartą płatniczą”) nowelizację kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia umożliwiającą zapłatę mandatu kartą płatniczą (ustawa z dnia 7 lipca 2017 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia, Dz.U. z 2017 r. poz. 1477).


zapłacić mandat kartą

Już za miesiąc będzie można zapłacić mandat kartą płatniczą — pod warunkiem, że policjanci otrzymają terminale (fot. Magdalena Rudak, CC-BY-SA 3.0)


Znowelizowany art. 98 kpsw przewiduje możliwość bezgotówkowego — kartą płatniczą lub innym instrumentem płatniczym — uiszczenia przez sprawcę wykroczenia mandatu płatnego na miejscu oraz kredytowego (?) — pod warunkiem, że funkcjonariusz posiada przy sobie odpowiednie urządzenie powalające na przyjęcie płatności.

art. 98 kpsw
§ 3a. Grzywna nałożona mandatem karnym, o którym mowa w § 1 pkt 1 i 2, może być uiszczona w formie bezgotówkowej, za pomocą karty płatniczej lub innego instrumentu płatniczego, o ile funkcjonariusz ją nakładający dysponuje odpowiednim urządzeniem do autoryzacji rozliczeń. Grzywnę uważa się za uiszczoną z chwilą potwierdzenia dokonania płatności uzyskanego z urządzenia do autoryzacji rozliczeń.
§ 3b. W przypadku uiszczenia grzywny w formie, o której mowa w § 3a, koszty związane z autoryzacją transakcji i przekazem środków na właściwy rachunek bankowy ponosi ukarany.
§ 3c. Funkcjonariusz informuje ukaranego o możliwości uiszczenia grzywny w formie, o której mowa w § 3a, oraz treści § 3b.

Co istotne taki sposób zapłaty za mandat może pociągać za sobą dodatkowe koszty — otóż ustawa przewiduje, iż kosztami operacji (autoryzacji, przekazania środków) obciążony będzie wyłącznie sprawca wykroczenia. Tutaj nieco niefortunnie widzę obowiązek pouczenia (art. 98 par. 3c kpsw), który nakazuje policjantowi poinformować ukaranego o możliwości zapłaty za mandat kartą płatniczą oraz o tym, że transakcja taka wiąże się z dodatkowymi kosztami — ale nie nakazuje poinformowania o jakich kwotach mowa.

Inna sprawa, że przepis sam w sobie to tylko… nowy przepis — wszakże jego „wypełnienie” wymaga zawarcia stosownych umów z centrum rozliczeniowym i wyposażenia radiowozów w terminale (raczej nie sądzę by terminale w plecakach nosili np. strażnicy parków narodowych).

Jak nowinka zafunkcjonuje w rzeczywistości — zobaczymy już za 30 dni, bo takie vacatio legis przewidziano w przypadku tej nowelizacji.

7
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
5 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
wojakrob
Gość
wojakrob

Jak umowa z centrum rozliczeniowym będzie jedna na cały kraj, to i ten dodatkowy koszt powinien być przekazany policjantom do wiadomości. Gorzej jeżeli każda służba dysponująca terminalami będzie miała inne umowy (czy straż leśna podlega MSWiA czy MDŚ ?

Olgierd Rudak
Gość

Myślę, że to jednak będzie centralne zamówienie, może nawet międzyresortowe. Inaczej byłby absurd, inna sprawa, że absurdami nasze polskie piekiełko jest wybrukowane.

Służba Leśna… fajnie jest to pokazane na Wikipedii (czyżby Szyszko też miał takie pagony?)

https://pl.wikipedia.org/wiki/S%C5%82u%C5%BCba_Le%C5%9Bna

Adam314
Gość
Adam314

Idziemy w kierunku nowoczesności. W jednym z futurystycznych filmów (SeaQuest DSV) komputer fotoradaru rozpoznawał tablice i jeszcze w trakcie wykroczenia drogowego dzwonił do kierowcy z informacją, że z jego konta właśnie pobrano kwotę mandatu.

Mike
Gość
Mike

idziemy raczej w kierunku pojazdów bez kierowcy (koniecznie elektrycznych*), więc mandaty zanikną

*obawiam się, że koszt ekologiczny prądu do takiego samochodu (elektrownie, baterie) jest większy niż koszt spalin, szczególnie w krajach bez elektrowni atomowych… ale co ja tam wiem

Olgierd Rudak
Gość

Jeśli taki autonomiczny pojazd nie będzie powodował kolizji i robił innych numerów w ruchu, to nie ma sprawy.

Ale jednak nie sądzę ;-)

https://czasopismo.legeartis.org/2015/07/robot-zabil-czlowieka-odpowiedzialnosc.html

Borek
Gość
Borek

Błądzić jest rzeczą ludzką, a zatem Skynet już niebawem. ;)

Olgierd Rudak
Gość

Cóż, często jest tak, że literatura (kino) wyprzedza życie tylko o troszkę :)