Za swoje grzeszki (na drodze i nie tylko) zapłacisz kartą płatniczą (jeśli w radiowozie będzie terminal)

Krótko i na temat: dziś w Dzienniku Ustaw opublikowano zapowiadaną jakiś czas temu (por. „Za mandat zapłacisz kartą płatniczą”) nowelizację kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia umożliwiającą zapłatę mandatu kartą płatniczą (ustawa z dnia 7 lipca 2017 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia, Dz.U. z 2017 r. poz. 1477).


zapłacić mandat kartą
Już za miesiąc będzie można zapłacić mandat kartą płatniczą — pod warunkiem, że policjanci otrzymają terminale (fot. Magdalena Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Znowelizowany art. 98 kpsw przewiduje możliwość bezgotówkowego — kartą płatniczą lub innym instrumentem płatniczym — uiszczenia przez sprawcę wykroczenia mandatu płatnego na miejscu oraz kredytowego (?) — pod warunkiem, że funkcjonariusz posiada przy sobie odpowiednie urządzenie powalające na przyjęcie płatności.

art. 98 kpsw
§ 3a. Grzywna nałożona mandatem karnym, o którym mowa w § 1 pkt 1 i 2, może być uiszczona w formie bezgotówkowej, za pomocą karty płatniczej lub innego instrumentu płatniczego, o ile funkcjonariusz ją nakładający dysponuje odpowiednim urządzeniem do autoryzacji rozliczeń. Grzywnę uważa się za uiszczoną z chwilą potwierdzenia dokonania płatności uzyskanego z urządzenia do autoryzacji rozliczeń.
§ 3b. W przypadku uiszczenia grzywny w formie, o której mowa w § 3a, koszty związane z autoryzacją transakcji i przekazem środków na właściwy rachunek bankowy ponosi ukarany.
§ 3c. Funkcjonariusz informuje ukaranego o możliwości uiszczenia grzywny w formie, o której mowa w § 3a, oraz treści § 3b.

Co istotne taki sposób zapłaty za mandat może pociągać za sobą dodatkowe koszty — otóż ustawa przewiduje, iż kosztami operacji (autoryzacji, przekazania środków) obciążony będzie wyłącznie sprawca wykroczenia. Tutaj nieco niefortunnie widzę obowiązek pouczenia (art. 98 par. 3c kpsw), który nakazuje policjantowi poinformować ukaranego o możliwości zapłaty za mandat kartą płatniczą oraz o tym, że transakcja taka wiąże się z dodatkowymi kosztami — ale nie nakazuje poinformowania o jakich kwotach mowa.

Inna sprawa, że przepis sam w sobie to tylko… nowy przepis — wszakże jego „wypełnienie” wymaga zawarcia stosownych umów z centrum rozliczeniowym i wyposażenia radiowozów w terminale (raczej nie sądzę by terminale w plecakach nosili np. strażnicy parków narodowych).

Jak nowinka zafunkcjonuje w rzeczywistości — zobaczymy już za 30 dni, bo takie vacatio legis przewidziano w przypadku tej nowelizacji.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

7 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
7
0
komentarze są tam :-)x