Zgłoszenie zgubienia dowodu osobistego przez internet

Krótko i na temat: dokładnie od dziś możliwe jest zgłoszenie zgubienia dowodu osobistego przez internet.


Zgłoszenie zgubienia dowodu osobistego internet

Zgłoszenie zgubienia dowodu osobistego przez internet wymaga posiadania Profilu Zaufanego czy jak go teraz nazywają…


Jak zawsze w przypadku naszej e-administracji zgłoszenie utraty dowodu osobistego przez internet wymaga komputera z dostępem do serwisu internetowego obywatel.gov.pl oraz posiadanie przez zainteresowanego Profilu Zaufanego (aka ePUAP).

Procedura wydaje się dość prosta (acz z oczywistych przyczyn nie przeszedłem jej w całości):

  • na stronie obywatel.gov.pl klikamy w zakładkę „Zgłoś utratę lub uszkodzenie DOWODU OSOBISTEGO”;
  • następna strona informuje nas, że zgłoszenie zgubienia dowodu osobistego może nastąpić: przez internet, w urzędzie, w polskim konsulacie lub pocztą albo faksem (tylko dla osób przebywających za granicą);
  • opcja „przez internet” wymaga potwierdzenia tożsamości osoby, która chce zgłosić zgubienie dokumentów — do tego właśnie służy Profil Zaufany (tu mała dygresja: na stronie obywatel.gov.pl określa się go nazwą eGo (? — czyżbym coś przegapił) — ale już serwis PZ.gov.pl używa sformułowania Profil Zaufany — zaś przesłany na moją komórkę esemes podpisany został jako „PZePUAP”; przeciętny śmiertelnik może być zmieszany tą niejasnością);
  • po zalogowaniu się do usługi widzimy numer swojego dowodu osobistego oraz jego rysunek;
  • dalej już przepisuję za informacjami urzędowymi: można ale nie trzeba poprosić o zaświadczenie o zgłoszeniu utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego, następnie podpisujemy i wysyłamy wniosek, po którym otrzymujemy urzędowe potwierdzenie przedłożenia (przekonanym, że potwierdzenie przedłożenia nic nie oznacza zwracam uwagę, że pogląd ten skorygowano w wyroku NSA I OSK 1729/15);
  • no i należy złożyć wniosek o nowy dowód osobisty (też można przez internet, ale warto pamiętać, że zmieniły się wymogi jeśli chodzi o fotografię do dowodu osobistego).
  • w wolnym czasie można się pobawić wykazem unieważnionych dowodów osobistych (bo przecież zgubiony dowód powinien tam się pojawić)

Na zakończenie zagadka: jakie przepisy się zmieniły, że można — właśnie od dziś — zgłosić utratę lub uszkodzenie dowodu osobistego przez internet? Nie zmieniła się ustawa o dowodach osobistych, która od początku mówi o informatyzującym zgłoszeniu (art. 47 ust. 2). Niedawna zmiana rozporządzenia MSWiA (Dz.U. z 2017 r. poz. 1626) nic nie zmieniła opisu trybu zgłoszenia utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego przy użyciu internetu. Zmieniły się wyłącznie załączniki do rozporządzenia (w tym załącznik nr 5) — czy o to właśnie chodziło?

8
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
5 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Marcin
Gość
Marcin

Aż sprawdziłem na swoim ePUAP-ie. 27 września 2015 roku wypełniłem i wysłałem formularz „Zgłoszenie utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego”.
Tak że trochę stary ten nius :-)

Olgierd Rudak
Gość

Niemniej administracja trąbi, że od dziś właśnie!

Marcin
Gość
Marcin

Taki duży, a administracji wierzy?!
Obejrzałem sobie ten nowy wniosek i porównałem z wersją, którą wysłałem 2 lata temu. W nowym większość pól wypełnionych jest automatycznie oraz wyświetlany jest obraz dowodu. Stary wniosek to elektroniczna wersja obowiązującego w tym czasie druku – wszystko wypełniało się ręcznie.

b52t
Gość
b52t

„Przez osiem ostatnich lat” …, a teraz nawet trawa jest zieleńsza.

Olgierd Rudak
Gość

Czyli zmiana polega na auto-formularzu — dotąd był to „wniosek zwykły” zapodany via epuap (podobnie jak na początku wniosek o dowód osobisty).
Czyli jakaś zmiana jest ;-)

Niemniej dzięki!

b52t
Gość
b52t

Czyli możliwość zgłoszenia zagubienia dowodu przez osoby, które nie mają ePuapkach wymaga i tak jakiejś formy zgłoszenia do urzędu lub wyznaczonego podmiotu.

Olgierd Rudak
Gość

Teraz ten PZ można przez niektóre banki zrobić, bez wyłażenia z domu. Więc zawsze coś.

Olgierd Rudak
Gość

A propos PZePUAP (sprzed chwili): trzy kody w jednej sesji, dwa pierwsze mają nr 1. Pewnie można się wystraszyć.

comment image