Blokowanie numerów alarmowych (nowelizacja art. 66 par. 1 kw)

Krótko i na temat: odnotowany kilkanaście miesięcy temu na łamach „Czasopisma” przepis kodeksu wykroczeń penalizujący fałszywe zawiadomienia o grożącym niebezpieczeństwie („Odpowiedzialność za fałszywy alarm bombowy (art. 66 kw)”) doczekał się długo zapowiadanej nowelizacji, wskutek której wykroczeniem będzie także umyślne blokowanie numerów alarmowych (Dz.U. z 2017 r. poz 1941).


blokowanie numerów alarmowych
Blokowanie numerów alarmowych już wkrótce będzie wykroczeniem (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

art. 66 par. 1 kodeksu wykroczeń (w brzmieniu od 18 listopada 2017 r.)
Kto:
1) chcąc wywołać niepotrzebną czynność, fałszywą informacją lub w inny sposób wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia,
2) umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, blokuje telefoniczny numer alarmowy, utrudniając prawidłowe funkcjonowanie centrum powiadamiania ratunkowego
— podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 zł.

Po nowelizacji wykroczeniem ma być już nie tylko wywoływanie fałszywego alarmu, ale także — umyślne, bez uzasadnionej przyczyny — blokowanie numeru alarmowego.

No właśnie: ma być, bo moim zdaniem tak zakreślona norma może być trudna do zastosowania. Dyspozycja zakłada bowiem, że musi dojść do owego „blokowania” numeru alarmowego — a trudno powiedzieć, iżby 5-sekundowe połączenie oznaczało „blokowanie” sensu stricto. Co więcej blokowanie to musi utrudniać prawidłowe funkcjonowanie CPR.
(Całkiem na marginesie: czy dzwoniący pod 112 w sprawie dowozu pizzy są tylko złośliwymi dowcipnisiami, czy po prostu obywatelami nieuświadomionymi? Czy taki błąd wynikający z nieświadomości wystarczy do przyjęcia umyślności czynu?)

Dla przypomnienia:

  • zgodnie z ustawą o systemie powiadamiania ratunkowego centra powiadamiania alarmowego obsługują obligatoryjne numery telefonów alarmowych 112, 997, 998 i 999; można także stosować dodatkowe numery (np. 991, 992, 993, 994 i 987 — wyliczanka nie jest kompletna) kierujące do podmiotów odpowiedzialnych za ochronę życia, zdrowia, bezpieczeństwa i porządku publicznego, mienia lub środowiska (np. 601100300 to numer GOPR/TOPR, a 601100100 jest numerem WOPR);
  • wspólnym numerem alarmowym dla wszystkich służb jest numer 112 (art. 129 ust. 1 PT);
  • każdy operator publicznej sieci telekomunikacyjnej ma obowiązek bezpłatnie udostępniać informacje o lokalizacji telefonu, z którego dzwoniono po pomoc (dla komórek w czasie rzeczywistym, art. 78 PT).

Znowelizowany art. 66 par. 1 kw wchodzi w życie po upływie 30 dni od promulgacji ustawy.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

6 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
6
0
komentarze są tam :-)x