Stara i dobra wątpliwość pojawiająca się niekiedy w rozmowach Polaków-kierowców: czy apteczka samochodowa jest obowiązkowa?

Pytanie krótkie, odpowiedź ździebko wykrętna: to zależy.
Sięgając bowiem do rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz.U. z 2016 r. poz. 2022) można zauważyć, że tzw. apteczka doraźnej pomocy jest obowiązkowym w przypadku takich pojazdów jak:
- autobus (par. 18 ust. 1 pkt 5);
- taksówka (par. 24 ust. 1 pkt 6);
- samochód ciężarowy — ale tylko taki, który może przewozić ludzi poza kabiną kierowcy (par. 40 ust. 2 pkt 6);
- nauka jazdy i pojazd egzaminacyjny (par. 43 ust. 1 pkt 7).
Czy taka odpowiedź P.T. Czytelników satysfakcjonuje? Oczywiście, że nie: konia z rzędem temu, kto odpowie na pytanie czym właściwie jest owa apteczka samochodowa? Czytając rozporządzenie mam wrażenie, że powinno wystarczyć kolorowe pudełko z krzyżykiem i napisem apteczka — bo żaden przepis nie mówi jaka powinna być zawartość takiej apteczki.
Tak się bowiem składa, że w bagażniku apteczkę pierwszej pomocy wożę, korzystając z okazji (jaką jest dzisiejszy tekst) postanowiłem zerknąć co w niej się mieści. Zdjęcie nie kłamie: kawałek bandaża, kłębek waty, dwa liche plasterki oraz rękawiczki z super-drącego się woreczka foliowego; plus instrukcja obsługi (?) — wszystko mega-tandetne — największy bajer to samo pudełko.
Czy zatem nieobowiązkowa apteczka samochodowa może się do czegoś przydać? Abstrahując od umiejętności — nawet udzielając pierwszej pomocy warto myśleć — może się okazać, iż posiadanie apteczki pozwoli na sprawne dopełnienie obowiązku udzielenia pomocy ofierze wypadku (art. 44 ust. 2 pkt 1 pord).
Dla przypomnienia: nieudzielenie niezwłocznej pomocy ofierze przez kierowcę uczestniczącego w tym wypadku — nie tylko przez sprawcę — jest wykroczeniem zagrożonym karą grzywny do 5 tys. złotych albo aresztem, w takim przypadku sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia pojazdów. (Zwracam też uwagę na art. 162 par. 1 kk penalizujący nieudzielenie pomocy człowiekowi, któremu grozi bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia).
art. 93 kw
§ 1. Prowadzący pojazd, który, uczestnicząc w wypadku drogowym, nie udziela niezwłocznej pomocy ofierze wypadku,
podlega karze aresztu albo grzywny.
§ 2. W razie popełnienia wykroczenia o którym mowa w § 1 orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.
Inna sprawa, że dostępne w handlu apteczki samochodowe mało się do tego nadają.