„Reset” terminu rękojmi po wymianie rzeczy na wolną od wad (projekt art. 568(2) kc)

A skoro rano było o tym, że data na paragonie nie może określać daty sprzedaży towaru, to wczesnym popołudniem warto napisać o projekcie nowelizacji przepisów kodeksu cywilnego zakładającym „reset” kalendarza rękojmi za wady po wymianie towaru na wolny od wad (art. 568(2) kc).


okres rękojmi wymiana rzeczy

Morakniv Eldris — w przypadku tak solidnego noża można nie myśleć o rękojmi za wady (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)


Sęk w tym, że kupującemu przysługuje dwuletnia rękojmia w przypadku wad sprzedanej rzeczy (art. 568 par. 1 kc) — jeśli jednak wskutek skorzystania z uprawnień dojdzie do wymiany towaru na nowy (art. 560 par. 1 kc, art. 561 par. 1 kc), ów 2-letni termin liczy się od dnia „pierwotnej” sprzedaży. Słowem: klient ma nowy przedmiot, który może być tak samo wadliwy — ale długość rękojmi nie zmieniła się po wymianie rzeczy na nową (wolną od wad).

art. 568(2) kc (projekt)
Jeżeli kupującym jest konsument, termin odpowiedzialności sprzedawcy z tytułu rękojmi biegnie na nowo od dnia wymiany rzeczy na wolną od wad.

Warto zauważyć, że projekt nowelizacji dotyczy wyłącznie sprzedaży konsumenckiej — w przypadku zakupu „na firmę” termin ochrony nadal będzie liczony od daty sprzedaży (chyba że sprzedający uprawnienia te rozszerzy, art. 568 par. 1 kc).

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

8 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze