Jak to się robi w wariatkowie (spamerskie komentarze)

A skoro jesteśmy na etapie zwalczania trolla, który wyroił się w komentarzach pod innym wątkiem — przy okazji pomyślałem, że warto napiętnować inne zjawisko, które scharakteryzować można prostym określeniem „spamerski komentarz”.


Spamerski komentarz

Typowy spamerski komentarz… witki opadają!


Kliniczny przykład z dziś: pełna zachwytu opinia o profesjonalizmie jakiegoś mecenasa, który potrafi zwindykować długi. Podpisano „Izolda”, ale autor w pośpiechu wpisał ten sam adres listelowy w polu określającym jego tożsamość.


Spamerski komentarz

Ten sam spamerski komentarz na jakimś forum internetowym…


Krótka kwerenda dowiodła, że także dziś — „Berta” oraz „Barbara” popełniły, metodą kopiuj-wklej, takie same komentarze na kilku innych forach internetowych.


Spamerski komentarz

…i jeszcze na innym forum internetowym też!


Gwoli przypomnienia:

  • reklama sprzeczna z dobrymi obyczajami stanowi czyn nieuczciwej konkurencji (art. 16 ust. pkt 1 uoznk);
  • kryptoreklama stanowi nieuczciwą praktykę rynkową (art. 7 pkt 1 upnpr);
  • nieuczciwa praktyka rynkowa lub czyn nieuczciwej konkurencji mogą zostać zakwalifikowane jako praktyka naruszająca zbiorowe interesy konsumentów (art. 24 ust. 2 pkt 3 uokik).

Q.E.D.

10
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
8 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
b52t
Gość
b52t

do tego można dorzucić deontologie zawodów prawniczych i wynikający z nich zakaz reklamy (abstrahując czy to sensowne zakazy, czy w ogóle zasady zwane kodeksami etyki mają sens).

Tomasz Płókarz
Gość
Tomasz Płókarz

Jesteś nieuważnym czytelnikiem. Nie ma tam ani słowa o żadnym przedstawicielu zawodów prawniczych.

Borek
Gość
Borek

Zapewne chodziło o Mecenasa przyjaciela cesarza Oktawiana – ten niewątpliwie miał możliwość skutecznej windykacji wszelkich długów…

b52t
Gość
b52t

Wniosłem do adresie e-mail i „mecenasem” w spam-komentarzu, ale masz rację, adres e-mail czy ów „mecenas” nie świadczy o tym, że jest to adw. czy r. pr.

Tomasz Płókarz
Gość
Tomasz Płókarz

k”ancelaria” takoż

Olgierd Rudak
Gość

Myślę, że to taki sam mecenas jak ja — kiedy kupuję karmę psińci mej :)

Mariusz H
Gość
Mariusz H

Ale takich komentarzy, nie tylko mecenasów, jest zatrzęsienie. Problem w tym, że czytający zazwyczaj nie potrafią odróżnić normalnej wypowiedzi od wpisu „reklamowego”. Firmy pozycjonujące mają w jednym z punktów pozycjonowania właśnie umieszczanie wpisów na forum, np. „mi nic nie pomogło, aż znalazłam środek taki i taki, można go kupić tutaj – i link” albo „ja byłem na wspaniałych wakacjach, zrobiłem to i to, zobaczyłem to i to, a wszystko zorganizowane przez – i link”.

Olgierd Rudak
Gość

Przyjmowanie takich zleceń jest dowodem albo na brak uczciwości, albo na brak profesjonalizmu — w każdym przecież przypadku dotkliwości taktyki mogą dotknąć klienta.

Mariusz H
Gość
Mariusz H

To nie jest przyjmowanie (nietypowych) zleceń, to jest jeden ze standardowych punktów, jakimi reklamują się firmy pozycjonujące. Bo klient wykupuje pakiet np. 3 miesięcy i rzeczywiście przez ten czas statystyki rosną. To, że potem spadają bardziej niż na początku to dopiero potem zaczyna się lament.

Olgierd Rudak
Gość

Chyba nawet zdaję sobie sprawę z tego, że to nie jest niestandardowe zlecenie ;-)

Pamiętam też aferę jak Gógiel karnie (manualnie) obniżył wyniki popularnej porównywarce towarów — właśnie za stosowanie różnych tricków.