Augustiniánský sklep Modrý Portugal 2016 — czerwone wino w przezroczystej butelce?!

A skoro już wiemy, że na czeskich drogach należy jeździć w zimowych oponach, czas na kilka przykładów ciekawostek, dla których w ogóle warto tam jechać — na przykładzie wina Augustiniánský sklep Modrý Portugal 2016.


Augustiniánský sklep Modrý Portugal
Chociaż wino Augustiniánský sklep Modrý Portugal jest winem czerwonym, sprzedawane jest w nietypowej przezroczystej butelce (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Po pierwsze: jeśli zapamiętaliście gdzieś, że wino czerwone trafić może wyłącznie do butelki o ciemnej barwie szkła (brązowej lub zielonej) — okazuje się, że pamięć (lub przekonanie) może mylić. Otóż ten akurat wyrób Vinařství NEOKLAS Šardice a.s., chociaż jest winem jak najbardziej czerwonym (wytrawnym, morawskim), rozlewane jest do przezroczystych butelek.
Naprawdę nożna się zdziwić jak w ramach wieczornego sączenia robi się coraz jaśniej…

Po drugie: chociaż w nazwie szczepu figuruje ów Portugalczyk oraz istnieje przypuszczenie, że sadzonki za sprawą hrabiego de Fries trafiły w okolice Wiednia z Portugalii — w kraju porto odmiana ta nie jest znana (por. ZaWinem.pl).

Poza tym wino Augustiniánský sklep Modrý Portugal 2016 jest klasycznym (czerwonym, wytrawnym, morawskim) trunkiem: nieciężkie (12%) lecz krzepiące w smaku, bardziej gładkie od frankovki. Idealne do posiłku jak i do miłego spędzenia paru chwil przy kieliszku.

Butelkę tego Portugala kupiłem w czeskim spożywczaku za ok. 150 koron (a wcale nie było łatwo, bo nie jest winem szczególnie popularnym) — czyli można taniej, ale wino jest tak smaczne, że kwoty tej nie sposób uznać za zmarnowaną.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
0
komentarze są tam :-)x