Jedziecie do Czech? Nie zapominajcie o zimówkach!

A teraz coś z nieco innej beczki: gdyby poniosły Was oczy do Czeskiej Republiki, warto mieć na uwadze, że i na Morawach, i w Czechach jest prawny obowiązek jazdy na zimowych oponach od 1 listopada do 31 marca.


czechy zimowe opony
Na parkingu w Božanovie — zielono, że hej! (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Wynika to z par. 40a ustawy o ruchu drogowym (Zákon o provozu na pozemních komunikacích, 361/2000 Sb.), który nakazuje wyposażenie w opony zimowe:

  • każdego samochodu o DMC nieprzekraczającej 3,5 t — na wszystkich kołach, a głębokość bieżnika opony zimowej nie może być mniejsza niż 4 mm;
  • każdego pojazdu o DMC przekraczającej 3,5 t — na wszystkich kołach stale napędzanych, zaś bieżnik nie może być mniejszy niż 6 mm.

§ 40a Zákon o provozu na pozemních komunikacích (w wolnym tłumaczeniu)
1) Od dnia 1 listopada do dnia 31 marca, jeżeli:
a) drogi są pokryte stałą warstwą śniegu, lodu lub szadzi;
b) warunki pogodowe pozwalają przypuszczać, że podczas jazdy będzie występować warstwa śniegu, lodu lub szadzi,
można używać pojazdu pod warunkiem wyposażenia w opony zimowe (…) Opony zimowe muszą mieć głębokość bieżnika większych rowków lub rowków bieżnika o co najmniej 4 mm, a w pojazdach silnikowych o maksymalnej dopuszczalnej masie powyżej 3 500 kg, co najmniej 6 mm.

Ciekawe, że właściwie obowiązek założenia opon zimowych zależny jest od stanu nawierzchni: nie ma dyskusji jeśli droga jest zaśnieżona, oblodzona lub pokryta szadzią — ale zgodnie z par. 40a ust. 1 lit. b wystarczy także przypuszczenie, że takie warunki mogą wystąpić (w oryginale „ze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza”).


czechy zimowe opony
Zimní výbava: znak C-15a oznacza początek odcinka drogi, na którym samochód musi mieć zimowe opony. Znak C-15b nakaz ten odwołuje.

Ale to nie wszystko: obowiązek jazdy na zimowych oponach może też wynikać z ustawionych na niektórych odcinkach dróg znaków drogowych. Chodzi o znaki C-15a oraz C-15b (zimní výbava), zaś mapę takich dróg możecie znaleźć tutaj (Mapa zimní výbava).
Ba, są nawet drogi (zwykle lokalne drogi dojazdowe), na których jest obowiązek stosowania łańcuchów, ale o tym może innym razem.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

15 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
15
0
komentarze są tam :-)x