Krótko i na temat: w Dzienniku Ustaw opublikowano wzmiankowaną jakiś czas temu na łamach „Czasopisma” ustawę z dnia 15 września 2017 r. o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium (Dz.U. z 2017 r. poz. 2111).
„Zakaz udostępniania solarium osobom, które nie ukończyły 18. roku życia (art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 15 września 2017 r. o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium)”
Finalny akt nie różni się specjalnie względem zgłoszonego przez prezydenta projektu, jednak dla porządku warto przypomnieć podstawowe cechy uregulowania:
- zakaz korzystania z solariów przez osobę poniżej 18 roku życia — zakaz jest bezwzględny i bezwarunkowy, nie wystarczy przyjść z rodzicami, zaś prowadzący solarium ma prawo zażądać od klienta dowodu osobistego;
- obowiązek umieszczenia w solarium informacji o zakazie udostępniania solarium małoletnim — treść tabliczki określona została ustawowo, sam wzór i gabaryty informacji określać będzie rozporządzenie wykonawcze;
- zakaz reklamy solarium — w każdej postaci, wyliczanka w art. 4 to tylko przykład („w szczególności”);
- naruszenie zakazu korzystania z solarium przez małoletnich, zakazu reklamy solariów oraz obowiązku wywieszenia informacji zagrożone jest karą pieniężną w wysokości od 1 tys. do 50 tys. (!) złotych.
Całkiem na marginesie: zgodnie z ustawową definicją solarium to „urządzenie elektryczne wyposażone w lampy UV, wykorzystywane do naświetlania skóry w celu wywołania opalenizny (hiperpigmentacji)” — zaś zakaz udostępniania solarium małoletnim dotyczy każdego (nie tylko „podmiotów” w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy) — zatem wychodzi na to, że nawet rodzice nie mogą pozwolić dziecku na skorzystanie z domowego solarium — tyle, że sanepid nie wlepi im kary.
Ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium wejdzie w życie w dniu 16 lutego 2018 r.