Ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium już w Dz.U.

Krótko i na temat: w Dzienniku Ustaw opublikowano wzmiankowaną jakiś czas temu na łamach „Czasopisma” ustawę z dnia 15 września 2017 r. o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium (Dz.U. z 2017 r. poz. 2111).


Ustawa ochronie zdrowia następstwami solarium
Pozanormatywne — ba, pozaziemskie! — źródło promieniowania UV, którego akurat w listopadzie brak (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

„Zakaz udostępniania solarium osobom, które nie ukończyły 18. roku życia (art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 15 września 2017 r. o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium)”

Finalny akt nie różni się specjalnie względem zgłoszonego przez prezydenta projektu, jednak dla porządku warto przypomnieć podstawowe cechy uregulowania:

  • zakaz korzystania z solariów przez osobę poniżej 18 roku życia — zakaz jest bezwzględny i bezwarunkowy, nie wystarczy przyjść z rodzicami, zaś prowadzący solarium ma prawo zażądać od klienta dowodu osobistego;
  • obowiązek umieszczenia w solarium informacji o zakazie udostępniania solarium małoletnim — treść tabliczki określona została ustawowo, sam wzór i gabaryty informacji określać będzie rozporządzenie wykonawcze;
  • zakaz reklamy solarium — w każdej postaci, wyliczanka w art. 4 to tylko przykład („w szczególności”);
  • naruszenie zakazu korzystania z solarium przez małoletnich, zakazu reklamy solariów oraz obowiązku wywieszenia informacji zagrożone jest karą pieniężną w wysokości od 1 tys. do 50 tys. (!) złotych.

Całkiem na marginesie: zgodnie z ustawową definicją solarium to „urządzenie elektryczne wyposażone w lampy UV, wykorzystywane do naświetlania skóry w celu wywołania opalenizny (hiperpigmentacji)” — zaś zakaz udostępniania solarium małoletnim dotyczy każdego (nie tylko „podmiotów” w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy) — zatem wychodzi na to, że nawet rodzice nie mogą pozwolić dziecku na skorzystanie z domowego solarium — tyle, że sanepid nie wlepi im kary.

Ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium wejdzie w życie w dniu 16 lutego 2018 r.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

8 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
8
0
komentarze są tam :-)x