Czy stacja paliw może — czy musi — serwować zimowy olej napędowy?

Statystycznie rzecz ujmując prawie 50% P.T. Czytelników „Czasopisma Lege Artis” porusza się automobilem z silnikiem diesla, to chyba dobry pretekst by skrobnąć kilka słów jakie przepisy określają od kiedy stacje paliw powinny sprzedawać zimowy olej napędowy?


Zimowy olej napędowy przepisy
W U.S.A. niespecjalnie znają dobrodziejstwa diesla. Pamiętam jak kilka lat temu NYT zachwycał się Volkswagenami TDI, ale pewnie już im przeszło (fot. United States government work)

Odpowiedzi na to pytanie należy szukać w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 9 października 2015 r. w sprawie wymagań jakościowych dla paliw ciekłych (Dz.U. z 2015 r. poz. 1680), które określa m.in. parametry oleju napędowego stosowanego „w szczególności w pojazdach, ale także rekreacyjnych jednostkach pływających, wyposażonych w silniki z zapłonem samoczynnym.

Kluczowy w tym przypadku jest parametr nazwany temperaturą zablokowania zimnego filtru, CFPP — czyli temperatura, w której w oleju napędowym wytraca się parafina — który powinien wynosić:

  • 0 st. C — w przypadku oleju napędowego letniego, sprzedawanego w okresie od 16 kwietnia do 30 września,
  • -10 st. C — dla diesla przejściowego, który powinien być oferowany między 1 marca i 15 kwietnia oraz od 1 października do 15 listopada;
  • -20 st. C — zimowy olej napędowy o takim parametrze powinien dostępny w dystrybutorach w okresie od 16 listopada do końca lutego;
  • -32 st. C — jeśli chodzi o olej napędowy „o polepszonych właściwościach niskotemperaturowych”.

A skoro jest obowiązek, to znajdzie się i sankcja: zarówno wprowadzanie do obrotu paliwa niespełniającego „określonych w ustawie” wymagań jakościowych jest przestępstwem zagrożonym (w formie podstawowej) karą grzywny od 50 do 500 tys. złotych lub karą pozbawienia wolności do 3 lat (art. 31 ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw) — i tu jest pies pogrzebany, bo ustawa tych wymagań nie określa, odsyłając właśnie do stosownych rozporządzeń wykonawczych (art. 3 ust. 2 ustawy).

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
0
komentarze są tam :-)x