Nowe wymiary miejsca parkingowego (2,5 x 5 m)

Krótko i na temat, chociaż sprawa ponoć jest kontrowersyjna: opublikowana niedawno nowelizacja rozporządzenia określającego warunki techniczne budynków zmieniła m.in. wymiary miejsca parkingowego (rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 14 listopada 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, Dz.U. z 2017 r. poz. 2285)


wymiary miejsca parkingowego

Zwiększone wymiary miejsca parkingowego sprawią, że na osiedlowych parkingach będzie się mieściło jeszcze mniej samochodów (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)


Dla przypomnienia (no dobra, nie będę kłamał — nie znałem tych liczb) obecnie obowiązujące przepisy (par. 21 ust. 1 rozporządzenia) stanowią, że:

 • stanowisko postojowe dla samochodów osobowych powinno mieć wymiary co najmniej 2,3 x 5 metrów;
 • wymiary miejsca parkingowego dla niepełnosprawnych to minimum 3,6 x 5 m;
 • stanowisko usytuowanie wzdłuż jezdni powinno mieć długość co najmniej 6 m i szerokość co najmniej 3,6 m — zaś w „przypadku zapewnienia możliwości korzystania z przylegającego dojścia lub ciągu pieszo-jezdnego” szerokość ta może być ograniczona do 2,3 m.

Nowe, lepsze stanowisko postojowe dla osobówek wynosić będzie 2,5 x 5 metrów — co uwzględniać ma systematyczne zwiększanie gabarytów pojazdów (dla jasności: najnowszy VW Polo osiągnął długość i szerokość VW Golfa II) oraz niechęć producentów do stosowania najprostszych środków przeciwobiciowych.
Rozporządzenie wprowadza także dłuższą wyliczankę dotyczącą miejsc postojowych dla ciężarówek (3,5 x 8 m) oraz autobusów (4 x 10 m) — jeśli są one położone wzdłuż jezdni, odpowiednio ma to być 3 x 15 m oraz 3 x 19 m).

par. 21 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia w/s warunków technicznych budynków
Stanowiska postojowe dla samochodów powinny mieć wymiary wynoszące co najmniej:
szerokość 2,5 m i długość 5 m – w przypadku samochodów osobowych

Uprzedzając pytania czy będzie to oznaczać automagiczne zwiększenie się rozmiarów miejsc parkingowych — czyli czy deweloperzy lub wspólnoty będą musiały kupić farbę i pędzel — nowelizacja wchodzi w życie 1 stycznia 2018 r., ale przepisy dotychczasowe stosuje się wobec zamierzeń budowlanych, dla których m.in. złożono wniosek o pozwolenie na budowę, dokonano zgłoszenia budowy lub też wydano decyzję o pozwoleniu na budowę (P.T. Czytelników szczególnie zainteresowanych przepisami przejściowymi odsyłam do par. 2 rozporządzenia).

Q.E.D.

13 comments for “Nowe wymiary miejsca parkingowego (2,5 x 5 m)

 1. Borek
  16 grudnia 2017 at 11:56

  Czyli chyba nie bardzo rozwiązuje to problem ze źródłem najczęstszych otarć i wgniotek – parkingami marketowymi. Przecież obecnie miejsca na takich parkingach miewają czasem całe 2m szerokości… No przynajmniej tak to wygląda, gdy mam samochód o szerokości 1,8m bez lusterek i te lusterka wystają już nad linią.

  • 16 grudnia 2017 at 16:20

   Myślę, że te normy dotyczą wszystkich miejsc postojowych. Zmieniona definicja parkingu mówi, że

   należy przez to rozumieć wydzieloną powierzchnię terenu przeznaczoną do postoju i parkowania samochodów, składającą się ze stanowisk postojowych oraz dojazdów łączących te stanowiska, jeżeli takie dojazdy występują

   więc dotyczy tak parkingów osiedlowych, jak hipermarketowych, etc.

   (A cały rozdział 3 dostał tytuł „Parkingi i garaże dla samochodów”).

   • Mariusz H
    17 grudnia 2017 at 00:47

    A nie jest tak, że parking „hiperkarkietu” jest prywatny i wtedy mogą sobie zrobić miejsca jakie im się podoba?

    • Borek
     17 grudnia 2017 at 07:48

     Właśnie chyba nie do końca. W końcu to że budujesz prywatny budynek nie zmienia faktu, że musi on spełniać pewne normy budowlane. Jak pewnie kojarzysz było to już poruszane w przypadku wpuszczania pojazdów z instalacją LPG do garaży wielopoziomowych. ;)

     • Mariusz H
      17 grudnia 2017 at 09:56

      Fakt, na szczęście. Z jednej strony to dobrze, bo będzie jak wysiadać, z drugiej strony parkingów i tak jest za mało, teraz będą mniej pojemne (jeśli ktoś rzeczywiście je dostosuje do nowych przepisów).

      • 17 grudnia 2017 at 17:50

       Żeby odczuć poprawę będziesz musiał robić zakupy tylko w sklepach oddanych do użytku ca. po 2021 roku i odwiedzać znajomych mieszkających w podobnych osiedlach ;)

       • Mariusz H
        17 grudnia 2017 at 18:04

        Ech, czyli będzie trzeba dalej stawać po staremu – na linii, wtedy jest miejsce i z lewej i z prawej…

    • Anonim
     10 maja 2018 at 09:36

     Nie jest tak bo gdyby tak zrobili to osoba uprawniona do odbioru obiektu ( który jest obligatoryjny) przed rozpoczeciem jego uzytkowania takiego odbioru by nie mogøa dokonac.

   • Magic
    17 grudnia 2017 at 08:29

    To nie rozwiązuje problemu z innego powodu. Jak linia rozdzieljąca miejsca ma 10cm szerokiści, to jeden samochód stoi na swojej części przepisowo, drugi na swojej, a miejsca na otwarcie drzwi nie ma.
    W Stanach malują dwie linie między miejsca mi postojowymi, jak zaparkujesz to masz jeszcze gdzie otwożyć drzwi nie stukając w samochód sąsiada.

    • Borek
     17 grudnia 2017 at 09:32

     W Niemczech podobnie, może nie absolutnie wszędzie ale parkingi pod wieloma sklepami tak wyglądają.

    • 17 grudnia 2017 at 18:05

     Myśląc zdroworozsądkowo ludzie parkują mniej-więcej na środku (symetrycznie); ale z drugiej strony skoro nie ma przepisu, to będą stawać jak chcą ;-)

 2. 18 grudnia 2017 at 00:23

  Szkoda tylko, iż rozporządzenia budowlane sobie jedno (2,5m) a rozporządzenia drogowe (P-18 stanowisko postojowe – 2,3m).
  Do tego takich rozbieżności jest więcej np. na zatokę parkingową potrzebujesz 2,5m (budowaną), a na pas postojowy P-19 min. 2.0m.

  • 18 grudnia 2017 at 21:06

   Takie problemy studenci prawa rozwalają na 1 roku ;-)

   (…a później się zapomina podstawy — i stąd dyrdymały-dylematy).

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.