Będą 5-letnie kadencje w samorządzie — bo ma być „zwiększenie udziału obywateli”

Krótko i na temat: wiele wskazuje na to, że PiS czuje się już tak pewnie — że jesienne wybory będą ostatnimi w ciągu najbliższych 5 lat. Tak, tak, czeka nas wydłużenie kadencji samorządu — a to za sprawą kolejnej ustawy o socjotechnicznym (a w tym przypadku dość kłamliwym) tytule „o zwiększeniu udziału obywateli w procesie wybierania organów publicznych” (ustawa z dnia 11 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych, Dz.U. z 2018 r. poz. 130).


wydłużenie kadencji samorządu
Stare dzieje, później wszystko się okazało, że jest całkowicie inaczej, a później znów się pozmieniało… (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Sprawa zasadza się w trzech znowelizowanych przepisach regulujących długość kadencji organów stanowiących gmin, powiatów i województwa.

art. 16 ustawy o samorządzie gminnym
Kadencja rady gminy trwa 5 lat licząc od dnia wyboru.

art. 9 ust. 2 ustawy o samorządzie powiatowym
Kadencja rady trwa 5 lat, licząc od dnia wyborów.

art. 16 ust. 2 ustawy o samorządzie województwa
Kadencja sejmiku województwa trwa 5 lat, licząc od dnia wyborów.

5-letnia kadencja rady gminy oznacza, że także pięć lat trwać będzie kadencja wójta (burmistrza, prezydenta) — zrównanie to wynika z art. 26 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym.Wydłużenie kadencji samorządu do 5 lat dotyczyć będzie już rad gminnych i sejmików wybranych w jesiennych wyborach.

art. 15 ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych 
Przepisy ustaw, o których mowa w art. 1, art. 2, art. 3, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą (…) stosuje się do kadencji organów jednostek samorządu terytorialnego następujących po kadencji, w czasie której niniejsza ustawa weszła w życie.

Zamiast komentarza: co do zasady nie mam nic przeciwko nieco dłuższej kadencji samorządów — nie można też raczej zarzucać nowelizacji sprzeczności z konstytucją — natomiast biorąc pod uwagę, że celem jest owo „zwiększenie udziału obywateli”, nie sposób odnieść wrażenia, że jednak wydłużenie kadencji rajców udział ów raczej pomniejsza (bo zwiększony byłby w przypadku permanentnych wyborów, np. co 6 miesięcy).

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

5 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
5
0
komentarze są tam :-)x