Lista osób uprawnionych do powołania zarządu (art. 19a ust. 5d ustawy o KRS)

Spodobał się wam obowiązek podawania w KRS adresu do doręczeń członków zarządów spółek? A co powiecie na to, że ta sama nowelizacja ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz.U. z 2018 r. poz. 398) wprowadza obowiązek przedstawienia w KRS listy osób uprawnionych do powołania zarządu spółki kapitałowej?

art. 19a ust. 5d ustawy o KRS
Do zgłoszenia spółki kapitałowej do Rejestru należy dołączyć listę obejmującą nazwisko i imię oraz adres do doręczeń albo firmę lub nazwę i siedzibę członków organów lub osób uprawnionych do powołania zarządu. W przypadku gdy wspólnikiem jest osoba prawna, należy podać imiona i nazwiska oraz adresy do doręczeń członków organu uprawnionego do reprezentowania tej osoby prawnej. Każdorazową zmianę tych osób oraz danych tych osób należy zgłosić sądowi rejestrowemu, przedkładając nową listę. Przepisy ust. 5a–5c stosuje się odpowiednio.

A mianowicie:

  • zgłaszając spółkę kapitałową (spółkę z ograniczoną  odpowiedzialnością lub spółkę akcyjną) do KRS należy dołączyć listę osób uprawnionych do powołania zarządu — obejmującą ich imiona i nazwiska oraz adres do doręczeń (art. 19a ust. 5d ustawy o KRS);
  • jeśli wspólnikiem spółki kapitałowej jest inna osoba prawna (czyli np. spółka z o.o.) należy wskazać imiona i nazwiska oraz adresy do doręczeń wszystkich członków zarządu spółki-matki;
  • jeśli uprawnienie do powołania zarządu przysługuje organowi spółki (np. radzie nadzorczej), do KRS należy zgłosić listę imion i nazwisk oraz adresy do doręczeń członków tego organu;
  • w przypadku zmiany listy należy przedstawić całą nową listę — podkreślić warto, że przez zmianę rozumie się zarówno zmianę osób jak też zmianę ich danych (czyli zmianę adresu do doręczeń); zgłoszenie zmian jest wolne od opłat sądowych;
  • po co w KRS lista osób uprawnionych do powołania zarządu? oczywiście do doręczeń (dodany art. 133 par. 2c kpc) — a jeśli dane są nieaktualne, oczywiście pod rygorem pozostawienia w aktach sprawy ze skutkiem doręczenia (dodany art. 139 par. 3(1) kpc).

Jak już pisałem nowelizacja ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym wchodzi w życie 15 marca 2018 r., ale:

  • jeśli nowa spółka kapitałowa nie została jeszcze prawomocnie wpisana do KRS, sąd wezwie spółkę do uzupełnienia wniosku o listę osób uprawnionych do powołania jej zarządu (art. 35 ustawy);
  • istniejące spółki kapitałowe mają obowiązek złożyć taką listę wraz z pierwszym dowolnym wnioskiem do KRS, ale nie później niż w terminie 18 miesięcy od wejścia w życie przepisów (art. 37 ustawy).

PS Kilka dni temu w Gazecie Prawnej był ciekawy artykuł Patryka Słowika o zatorach w KRS („Koszmarny Rejestr Spółek. Na prosty wpis w KRS trzeba czekać nawet pół roku. I jest coraz gorzej”). To ja myślę, że teraz będzie jeszcze weselej.

13
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
7 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Andrzej
Gość
Andrzej

ale lista ma obejmować „członków organów LUB osób uprawnionych do powołania zarządu”
na ile pamiętam zajęcia z logiki znaczy to albo albo

Grzegorz
Gość
Grzegorz

Dobrze rozumiem, że w przypadku Spółek Akcyjnych, w których Zarząd wybiera Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy należy podać wszystkich akcjonariuszy? Nawet tych, którzy posiadają jedną akcję? I zgłaszać każdą ich zmianę? Ciekawe jak to ma wyglądać w przypadku spółek publicznych.

łukasz
Gość
łukasz

witam, czy listę wspólników uprawnionych do powołania zarządu mają podpisać sami wspólnicy, czy też członkowie Zarządu?

Lukasz
Gość
Lukasz

Podbijam poniższe pytanie – czy to mają być listy podpisane przez spółkę która składa wniosek czy oświadczenia konkretnych osób (a więc i ich podpisy)

Andrzej
Gość
Andrzej

Ostatnio w jednej spółce akcyjnej podaliśmy tylko największego akcjonariusza, zobaczymy czy sąd wpisze..

l4wwom4n
Gość

Jak ma się obowiązek aktualizacji KRS do nakładania grzywny w postępowaniu przymuszającym? Powiedzmy, że członek zarządu zrezygnował w ciągu roku, nowy zarząd ani go nie wykreślił z KRS, ani sam się nie wpisał, czas płynął, aż w końcu sąd rejestrowy nałożył grzywnę za niezłożenie rocznego sprawozdania. Ofiarą został ten z KRS, czyli były członek zarządu. Dura lex, sed lex (KRS zadziała jak księga wieczysta), czy jednak były członek zarządu będzie mógł się wykpić z grzywny i przerzucić ją na faktyczny (nie-KRSowy) zarząd?