Nowe formularze KRS-Z30 i KRS-ZN (sprawozdanie finansowe i inne dokumenty)

Krótko i na temat: w Dzienniku Ustaw opublikowano nowe wzory formularzy Krajowego Rejestru Sądowego (KRS-Z30 i KRS-ZN) służących do składania sprawozdań finansowych przez zobowiązane podmioty (rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 29 stycznia 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia wzorów urzędowych formularzy wniosków o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego oraz sposobu i miejsca ich udostępniania, Dz.U. z 2018 r. poz. 302).


Nowy formularz KRS sprawozdanie finansowe KRS-Z30 KRS-ZN
Opublikowano nowe wzory formularzy KRS dot. składania sprawozdań finansowych KRS-Z30 i KRS-ZN (Dz.U. z 2018 r. poz. 302)

Różnice w formularzu KRS-Z30 względem wcześniej stosowanego wzorca nie są wielkie i sprowadzają się do pojawienia dwóch nowych rubryk i zmiany oznaczenia paru innych, a mianowicie:

  • nowa rubryka C.1.5 — „sprawozdanie z płatności na rzecz administracji publicznej” (poz. 37
  • analogiczne dane pojawiły się w nowej rubryce C.3.5 dotyczącej grupy kapitałowej (poz. 45);
  • rubryka C.1.2 otrzymała oznaczenie „Opinia biegłego rewidenta albo sprawozdanie z badania” (poz. 34; analogicznie dla grup kapitałowych, rubryka C.3.2, poz. 42)
  • w rubryce C.1.4 Sprawozdanie z działalności (poz. 36) dodano wyjaśnienie, iż „obowiązek dotyczy wyłącznie podmiotów wymienionych w art. 49 ust. 1 ustawy o rachunkowości”);
  • „informacja o braku obowiązku sporządzenia i złożenia rocznego sprawozdania finansowego” awansowała z rubryki C.3 (poz. 42) do C.2 (poz. 38);
  • skoro rubryka C.2 dotyczy odpadnięcia obowiązku sporządzenia sprawozdania finansowego, to informacja o skonsolidowanym rocznym sprawozdaniu grupy kapitałowej musiała przejść do rubryki C.3;
  • z fabrycznie wypełnionej listy załączonych formularzy uzupełniających (rubryka D.1.1) znika natomiast „KRS-ZY Numer identyfikacyjny REGON, numer identyfikacji podatkowej NIP”.

Analogiczne zmiany najprawdopodobniej dotyczą formularza KRS-ZN — najprawdopodobniej, bo chociaż nowelizacja rozporządzenia wchodzi w życie jutro (3 lutego 2018 r.), w serwisie internetowym Ministerstwa Sprawiedliwości formularze podmieniono w kilkadziesiąt minut po jego opublikowaniu.

W sumie niezbyt ciekawe, ale może komuś się przyda — chociaż do tradycyjnego okresu składania papierów do Krajowego Rejestru Sądowego jeszcze parę miesięcy — ale może przynajmniej „Czasopismo” wyskoczy komuś na frazę formularz KRS, składanie sprawozdania finansowego ;-)

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
0
komentarze są tam :-)x