Jaki prywatny telefon może mieć w kieszeni funkcjonariusz KAS?

Taka ciekawostka: jaki prywatny telefon lub tablet może mieć przy sobie funkcjonariusz KAS? Prawidłowa odpowiedź brzmi — właściwie dowolny, pod warunkiem, że przed rozpoczęciem służby zgłosi go przełożonemu.
Nie zwróciłbym uwagę na ten detal, gdyby nie opublikowane wczoraj rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 lutego 2018 r. w sprawie zakresu danych identyfikujących prywatne przenośne urządzenie służące do komunikacji elektronicznej (Dz.U. z 2018 r. poz. 437).


prywatny telefon tablet funkcjonariusza KAS

Funkcjonariusz KAS może mieć prywatny telefon lub tablet — pod warunkiem, że zgłosi jego posiadanie przed służbą (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)


Zaczynając od początku: zgodnie z art. 203 ust. 1 ustawy o KAS funkcjonariusz pełniący służbę celną na przejściu granicznym lub wykonujący niektóre czynności operacyjno-rozpoznawcze nie może posiadać prywatnej komórki lub tabletu (ani żadnego innego przenośnego urządzenia elektronicznego, które umożliwia porozumiewanie się na odległość) — chyba że przed rozpoczęciem służby zgłosi to urządzenie.

art. 203 ust. 1 ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz.U. z 2017 r. poz. 2491)
Funkcjonariusz w czasie pełnienia służby w oddziale celnym urzędu celno-skarbowego obsługującym przejście graniczne albo wykonujący czynności [operacyjno-rozpoznawcze], nie może posiadać ani korzystać z prywatnych przenośnych urządzeń służących do komunikacji elektronicznej, które umożliwiają indywidualne porozumiewanie się na odległość, z wyjątkiem urządzeń, których posiadanie funkcjonariusz zgłosił przed każdym rozpoczęciem służby zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu służby, podając równocześnie dane identyfikujące to urządzenie.

Rozporządzenie, które ukazało się wczoraj w Dzienniku Ustaw precyzuje, że dane podlegające zgłoszeniu obejmują m.in. markę, model i numer sprzętu, a jeśli sprzęt służyć może do telefonowania lub wysyłania esemesów, także numery IMEI oraz numer telefonu:

1) rodzaj urządzenia, jego markę, model i indywidualny numer identyfikacyjny oraz
2) numer identyfikujący urządzenie w ruchomej publicznej sieci telekomunikacyjnej operatora oraz numer IMEI albo numer MEID — w przypadku urządzenia umożliwiającego prowadzenie rozmów telefonicznych oraz wysyłanie i odbieranie krótkich wiadomości tekstowych lub multimedialnych.

Zdziwieni zakresem pisowskiej inwigilacji i braku poszanowania prywatności? Ja też, toteż podążyłem tym tropem — i okazało się, że przepis pojawił się już w ustawie o Służbie Celnej wiosną 2015 r. (art. 125a ustawy o Służbie Celnej, Dz.U. z 2015 r. poz. 211), zaś wczoraj rozporządzenie, które wchodzi w życie 1 marca 2018 r., zastępuje analogiczny akt wykonawczy podpisany przez wiceministra finansów z rządu PO-PSL (Dz.U. z 2015 r. poz. 421).


Ot, taka ciekawostka.

Dodaj komentarz