Co ma Times New Roman do wzoru tablicy ostrzegawczej w solarium?

Krótko i na temat: w Dzienniku Ustaw opublikowano wzór tabliczki ostrzegającej o skutkach smażenia się w solarium — jest to akt wykonawczy do ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium (rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 18 stycznia 2018 r. w sprawie umieszczania informacji o zakazie udostępniania solarium osobom, które nie ukończyły 18. roku życia oraz treści informacji o ryzyku związanym z korzystaniem z solarium, Dz.U. z 2018 r. poz. 275).


Tabliczka ostrzegawcza solarium
A więc Times New Roman…

Zgodnie z rozporządzeniem w każdym solarium musi zostać zawieszona tabliczka o treści jak poniżej, zaś sama tabliczka powinna:

  • mieć format co najmniej A4 (czyli 297 x 210 mm);
  • być wykonana wielkimi literami i czcionką Times New Roman;
  • w rozmiarze co najmniej 32 pkt (zaś informacja w nawiasie co najmniej 22 pkt);
  • co ciekawie rozporządzenie nie określa ani materiału, z jakiego powinna być wykonana tabliczka, nie określa też kolorów tła oraz czcionki — czyli chyba wolno wydrukować na starej drukarce igłowej.

ZAKAZ UDOSTĘPNIANIA SOLARIUM OSOBOM, KTÓRE NIE UKOŃCZYŁY 18. ROKU ŻYCIA

(ART. 5 UST. 1 USTAWY Z DNIA 15 WRZEŚNIA 2017 R. O OCHRONIE ZDROWIA PRZED NASTĘPSTWAMI KORZYSTANIA Z SOLARIUM).

MINISTER ZDROWIA OSTRZEGA:
KORZYSTANIE Z SOLARIUM ZWIĘKSZA RYZYKO ZACHOROWANIA NA NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY SKÓRY.

Zastanowił mnie jednak ten Times New Roman; rozumiem, że wyżsi urzędnicy kochają ten domyślny (w stosowanych w czasach ich młodości Windowsach) krój pisma, szkoda jednak, że prawodawca zdecydował się na aż takie zawężenie swobody przedsiębiorcy.

Rozumiem, że przykro byłoby widzieć tak sieriozny napis wykonany czcionką Comic Sans, jednak nawet jeśli uwielbia się kroje szeryfowe (ja za nimi niezbyt przepadam, właśnie przez ową strojność — chociaż takie strony jak nytimes.com czy newyorker.com uwielbiam właśnie za ów konserwatywny sznyt), nie trzeba było od razu narzucać czegoś, co nieodzownie wiąże się z płatnym systemem operacyjnym (a przecież jest wzornictwo identyczne lub bardzo podobne w kroju, ale nie noszące nazwy „Times New Roman”).

Dla przypomnienia: brak tabliczki ostrzegawczej w solarium lub umieszczenie tabliczki niespełniającej wymagań prawnych podlega karze w wysokości 1-50 tys. złotych.

Sama ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium wchodzi w życie 16 lutego 2018 r., od tego dnia będą też obowiązkowe tabliczki ostrzegawcze w solariach.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

15 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
15
0
komentarze są tam :-)x