Krótko i na temat: w Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację ustawy o wychowaniu w trzeźwości — czyli generalny zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych (ustawa z dnia 10 stycznia 2018 r. o zmianie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych, Dz.U. z 2018 r. poz. 310; o projekcie pisałem w tekście „Zabrania się spożywania napojów alkoholowych w miejscu publicznym”).
Chodzi oczywiście o sławetny art. 14 ust. 2a uwtpa, który dotąd zabraniał spożywania alkoholu na ulicach, placach i w parkach — ba, nawet Sąd Najwyższy został zmuszony do pochylenia się nad problematem definicji pojęcia „ulica” (por. „SN nie wyjaśnił czym jest „ulica” w „zabrania się spożywania napojów alkoholowych na ulicach”) — ale już za 30 dni będzie zakazywać spożywania alkoholu po prostu w miejscach publicznych, z wyjątkiem „miejsc przeznaczonych do ich spożycia na miejscu” (to brzmi nieco jak masło maślane) — chyba że uchwała gminy wprowadzi odstępstwo od zakazu (art. 14 ust. 2b uwtpa).
art. 14 ust. 2a ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi
Zabrania się spożywania napojów alkoholowych w miejscu publicznym, z wyjątkiem miejsc przeznaczonych do ich spożycia na miejscu, w punktach sprzedaży tych napojów.
Czy nowelizacja wyjaśnia wszelkie wątpliwości? Oczywiście, że nie, bo przecież nadal nie ma definicji legalnej miejsca publicznego — więc chociaż w praktyce przyjmuje się najczęściej, że jest to miejsce ogólnodostępne dla każdego (taki jest kontekst i prawa budowlanego, i przepisów o monitoringu gminnym), można przypuszczać, że pojawienie się przepisu zakazującego określonych zachowań w bliżej nieokreślonym miejscu wyzwoli w Polakach pokłady jurydycznej kreatywności (bo pamiętać trzeba, że naruszenie tego zakazu jest wykroczeniem z art. 43(1) uwtpa).
Opublikowana dziś nowelizacja wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, czyli dokładnie na Dzień Kobiet — zatem drżyjcie Panie (i panowie)!
PS całkiem na marginesie: dokładnie wczoraj opublikowano nową, zwaloryzowaną, maksymalną stawkę opłaty za pobyt w izbie wytrzeźwień placówce lub jednostce policji — obecnie wynosi ona 304,14 złotych (obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 1 lutego 2018 r. w sprawie maksymalnej wysokości opłaty za pobyt w izbie wytrzeźwień, placówce lub jednostce Policji, po waloryzacji, M.P. z 2018 r. poz. 159).