Paski Adidasa: renomowany znak towarowy \\\ nie pozwala na rejestrację //

A teraz coś z całkiem innej beczki: w wydanych dziś orzeczeniach Sąd EU orzekł, że zarejestrowany przez Adidasa znak towarowy w postaci trzech pasków na butach mogą być podstawą sprzeciwu wobec znaku towarowego w postaci pasków dwóch (wyroki z 1 marca 2018 r. w sprawach T-85/16 i T-629/16, Shoe Branding Europe BVBA vs. EUIPO).


paski adidas znak towarowy
Renomowany znak towarowy w postaci trzech pasków \\\ nie pozwala na rejestrację znaku towarowego // ponieważ mogłoby to doprowadzić do

Sprawa zaczęła się od złożonego przez belgijską spółkę  Shoe Branding Europe do ówczesnego OHIM wniosku o rejestrację znaku towarowego obejmującego dwa paski na obuwiu. Sprzeciw wobec rejestracji wniósł Adidas AG, którego zdaniem istnieje ryzyko podobieństwa wprowadzającego w błąd, jednak OHIM nie podzielił stanowiska renomowanego producenta, jednak decyzja ta została uznana przez TSUE za nieważną (niepublikowane postanowienie C‑396/15).

W konsekwencji EUIPO wydał kolejną decyzję, tym razem korzystną dla niemieckiego producenta odzieży — od której odwołała się firma Shoe Branding. Spór trafił do Sądu EU, który orzekł, iż renomowany znak towarowy w postaci trzech pasków Adidasa na obuwiu może być przeszkodą w rejestracji podobnego znaku w postaci dwóch pasków, albowiem uprawniony do podobnego znaku będzie korzystał odnosił nienależną korzyść z rozpoznawalności znaku wcześniejszego, stosowanego od 1949 r. i powszechnie utożsamianego z obuwiem sportowym.
W ocenie sądu nowy znak jest bardzo słabo rozróżnialny od znaku zarejestrowanego przez Adidasa, co grozi wprowadzeniem w błąd nabywców, dla których paski na odzieży i obuwiu oznaczają określoną markę i związaną z tym jakość produktu.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
0
komentarze są tam :-)x