Prokurent u jednoosobowego przedsiębiorcy wpisanego do CEIDG (art. 109(1) kc)

Krótko i na temat: opublikowany dziś blok ustaw tworzących tzw. „konstytucję biznesu” to nie tylko relatywnie krótkie prawo przedsiębiorców czy ustawa o CEIDG ale też sążnista ustawa wprowadzająca (Dz.U. z 2018 r. poz. 650), która nowelizuje tyle przepisów, że wyliczający je przypis nie zmieścił się na całej jednej stronie (!).

Mniejsza z tym; natomiast ciekawą zmianą wydaje się nowelizacja art. 109(1) par. 1 kc zezwalająca na udzielenie prokury przez przedsiębiorcę prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą (czyli „człowieka z firmą”, wpisanego do CEIDG).

art. 109(1) par. 1 kc
Prokura jest pełnomocnictwem udzielonym przez przedsiębiorcę podlegającego obowiązkowi wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej albo do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, które obejmuje umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych, jakie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa.

(Na marginesie: uważam, że przy dzisiejszym brzmieniu art. 109(1) kc instytucja prokurenta dla przedsiębiorcy wpisanego do CEIDG po prostu „nie przyjęła się”, i to raczej za sprawą ustawodawcy, który przewidział ją wyłącznie w ustawie o Krajowym Rejestrze Sądowym, por. „Czy przedsiębiorca indywidualny może udzielić prokury?”).

Dla porządku należy dodać, że:

  • każda prokura wygasa wskutek wykreślenia przedsiębiorcy z CEIDG (podobnie jak w przypadku spółek wpisanych do KRS), a także po ogłoszeniu upadłości, otwarciu likwidacji oraz przekształceniach (art. 109(7) par. 2 kc);
  • przedsiębiorca ma obowiązek zgłosić udzielenie oraz odwołanie prokury do CEIDG (art. 109(8) par. 1 kc);
  • sposób wpisania prokury do CEIDG został opisany w art. 38-42 ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy (Dz.U. z 2018 r. poz. 647).

PS Dlaczego ustawa wprowadzająca „konstytucję biznesu” jest taka długa? Ano także dlatego, że nowelizuje szereg ustaw, które nie mają żadnego związku z nowym prawem przedsiębiorczości, m.in. ustawę o Polskim Czerwonym Krzyżu (art. 4) oraz ustawę o ustanowieniu medalu „Za udział w walkach o Berlin” (art. 6).

13
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
9 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
b52t
Gość
b52t

To prawda, że przeglądając jakąś ilość wpisów w CEIDG nie spotkałem się z prokurentem dla przedsiębiorcy wpisanym do tej bazy, z pełnomocnikami owszem.

Czyli ustawa jest tak długa, bo jest kompleksowa (od kiedy mogę zacząć pracę w TVPiS albo PRPiS?).

Bartek
Gość
Bartek

jak dobrze rozumiem w tej chwili dzięki wprowadzeniu prokury przy działalnościach wpisanych do ceidg będzie można zalegalizować prowadzenie czynności w firmach przez współmałżonków bez zgłaszania ich do zus w przypadku gdy prokura nie będzie związana z umową o pracę ?

Sebastian
Gość
Sebastian

No to zdaje się otworzyła się furtka dla wszelkiej maści doradców prawnych do reprezentowania bez potrzeby tytułu zawodowego, bez problemu z wirtualnymi „stałymi zleceniami” i „zarządem majątkiem wszelakiem”. Czyż nie?

Miały iść większe rygory w postępowaniu gospodarczym, ale chyba zdaje się, że nie wyszło ;)

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Czy wiadomo kiedy zostanie zaktualizowany wniosek ceidg-1 o pole prokurent?