Nowy znak drogowy „strefa czystego transportu” (już niebawem)

Krótko i na temat: w serwisie internetowym RCL pojawił się projekt nowelizacji rozporządzenia ws. znaków i sygnałów drogowych — wprowadzający nowy znak drogowy D-54 „Strefa czystego transportu” (wraz z odwołującym go D-55).


"Strefa czystego transportu"
Projekt przewiduje wprowadzenie nowego znaku drogowego „Strefa czystego transportu” (D-54) wraz z odwołującym go znakiem D-55

Potrzeba wprowadzenia nowego znaku drogowego wynika oczywiście z ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, zaś znakiem tym będą oznaczane rewiry, do których nie będzie można wjechać innym samochodem niż elektryczny, napędzany wodorem lub gazem ziemnym CNG (ustawa oczywiście elegancko mówi, że w strefie czystego transportu „ogranicza się” wjazd innych pojazdów, ale to przecież tylko prawniczo-polityczna nowomowa; przypominają mi się anegdoty o posłach, którzy po wprowadzeniu podatku VAT zamawiali, widząc w sejmowej restauracji ceny jako „100 zł + 22% VAT”, „pierogi bez tego vatu”).

Zgodnie z projektem przepisy o nowym znaku drogowym mają wejść w życie następnego dnia po publikacji rozporządzenia w Dzienniku Ustaw — bowiem przytomnie się zauważa, że ustawa już obowiązuje, gminy mogą zacząć strefy ustanawiać — ale nie wiadomo jakim znakiem je oznaczać.

Nowego znaku drogowego warto się dobrze nauczyć, bo przecież zaniemanie o nim pojęcia grozi 500-złotowy mandat (art. 96c kw).

PS Takie kuriozum, którego bym nie dojrzał, gdyby nie opublikowany parę dni temu tekst jednolity kodeksu wykroczeń. Otóż wychodzi na to, że już niedługo będziemy mieć w nim… dwa przepisy oznaczone jako art. 96c, mianowicie:

  • Kto nie przestrzega ograniczeń w dostępie do strefy czystego transportu podlega karze grzywny do 500 złotych. — jak głosi przypis Dodany przez art. 48 ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych (Dz. U. poz. 317), która weszła w życie z dniem 22 lutego 2018 r.
  • Kto, działając w imieniu podmiotu uprawnionego, o którym mowa w art. 80s ust. 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. — Prawo o ruchu drogowym, przekazuje osobie nieuprawnionej blankiet profesjonalnego dowodu rejestracyjnego lub profesjonalny dowód rejestracyjny, lub profesjonalną tablicę rejestracyjną, podlega karze grzywny. — Dodany przez art. 2 ustawy z dnia 24 listopada 2017 r. o zmianie ustawy — Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r. poz. 79), która wejdzie w życie z dniem 11 lipca 2019 r.

Tego chyba nie da się komentować.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

24 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
24
0
komentarze są tam :-)x