Czy kantor wymiany walut może użyć symboli „€” i „$” w znaku towarowym?

A teraz coś z nieco innej beczki: w niedawnym orzeczeniu Sąd EU stwierdził, że nawet jeśli sam fakt użycia symboli walut euro „€” i dolara „$” w znaku towarowym może być podstawą do przyjęcia braku zdolności odróżniającej tego znaku dla działalności obejmującej wymianę walut — to EUIPO musi dokładnie uzasadnić decyzję odmowną (wyrok Sądu EU z 8 marca 2018 r. w sprawie Cinkciarz.pl sp. z o.o. vs. EUIPO, T-665/16).


znak towarowy cinkciarz.pl

Sprawa dotyczyła wniosku o rejestrację znaku towarowego złożonego przez polską spółkę Cinkciarz.pl — znaku graficznego, w którym wykorzystano symbole walut €” i dolara „$” — dla szeregu towarów i usług, m.in. oprogramowania komputerowego, sprzętu i akcesoriów komputerowych, nośników danych (klasa 9), operacji walutowych, wymiany pieniędzy, usług kantorów,  informacji bankowych, handlu walutami (klasa 36) oraz publikowania tekstów (klasa 41), etc. etc. (łącznie około 80 towarów i usług).
Jednak zdaniem EUIPO taki znak towarowy nie może być zarejestrowany ze względu na to, że znak ma charakter opisowy, zaś elementy graficzne w postaci kształtu kół są pozbawione zdolności odróżniającej — „nie są na tyle znaczące, aby odwrócić uwagę odbiorców od przekazu, jaki niosą ze sobą symbole „€” i „$” w odniesieniu do przedmiotowych towarów i usług”.

Rozpatrując skargę na odmowę rejestracji znaku towarowego wniesioną przez Cinkciarz.pl sp. z o.o. Sąd EU podkreślił, iż brak odróżniającego charakteru jest bezwzględną przeszkodą rejestracji znaku towarowego — nie można bowiem zarejestrować znaku, który składa się wyłącznie z oznaczeń lub wskazówek mogących służyć w obrocie do oznaczania rodzaju, jakości, ilości, przeznaczenia, wartości, pochodzenia geograficznego lub czasu produkcji towaru lub świadczenia usługi, lub innych właściwości towarów lub usług.
Jednakże w każdym przypadku obowiązkiem EUIPO jest uzasadnić decyzję odmowną w odniesieniu do każdego towaru lub usługi — bo i podstawa do odmowy musi dotyczyć każdego towaru lub usługi (przy czym jeśli tworzą one jednolitą kategorię lub grupę, to można ograniczyć uzasadnienie do tego zbioru).

W odniesieniu do znaku towarowego zgłoszonego przez Cinkciarz.pl decyzja wydana przez EUIPO ograniczona była do konkluzji, że wszystkie towary i usługi mają związek z wymianą walut — nie uzasadniając dlaczego w ten sposób traktuje m.in. „agencje nieruchomości”, „zarządzanie majątkiem nieruchomym”, „agencje ściągania wierzytelności” czy też „ściąganie czynszów”. Co więcej nawet w odniesieniu do usług związanych z wymianą walut EUIPO nie wskazał dlaczego właściwie potraktował znak towarowy jako opisowy oraz zakwestionował jego zdolność odróżniającą.

Zdaniem Sądu EU decyzja o odmowie rejestracji znaku oparta na ogólnych przesłankach nie może być uznana za prawidłowo uzasadnioną, toteż nie pozostało nic innego jak stwierdzenie jej nieważności.

Q.E.D.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
1
0
komentarze są tam :-)x