Czy wyraz „Mafia” może być zarejestrowany jako znak towarowy dla restauracji w klimacie filmu „Ojciec chrzestny”?

Krótko i na temat: czy można użyć jako znaku towarowego wyrazu „Mafia” — dla oznaczenia działalności związanej z prowadzeniem restauracji w klimacie filmu „Ojciec chrzestny”? (wyrok Sądu EU z 15 marca 2018 r., w sprawie La Mafia Franchises SL vs. EUIPO, T-1/17).


Znak towarowy Mafia

Sporny znak towarowy „La Mafia se sienta a la Mesa”


Orzeczenie dotyczy znaku towarowego „LA MAFIA SE SIENTA A LA MESA” („Mafia zasiada przy stoliku”, znak nr 005510921), zarejestrowanego przeszło 10 lat temu przez hiszpańską spółkę La Mafia Franchises m.in. dla takich towarów i usług jak obuwie, odzież, bary i kawiarnie.
Jednak Republika Włoska wniosła o unieważnienie praw do znaku towarowego, wniosek został uwzględniony przez EUIPO — a skargę na tę decyzję wniosła spółka.

Sąd EU oddalił skargę La Mafia Franchises: wyraz „Mafia” oznacza organizację przestępczą, odpowiedzialną za zabójstwa, wymuszenia, handel bronią i narkotykami, pranie brudnych pieniędzy i korupcję — czyli działania, które są ścigane w każdym z państw EU. Nie ma przy tym znaczenia, że znak jest kojarzony na rynku hiszpańskim z restauracjami utrzymanymi w klimacie filmu „The Godfather” — owszem, istnieje wiele książek i filmów poświęconych mafii, które jednak nie mają na celu wybielania tej organizacji — zaś zestawienie wyrazu mafia ze zwrotem o zasiadaniu przy stoliku może wywoływać pozytywne skojarzenia i trywializować odczucia związane z kryminalną działalnością jej struktur.

Stąd też decyzja EUIPO o unieważnieniu rejestracji znaku była prawidłowa, zatem skarga została oddalona.

4 comments for “Czy wyraz „Mafia” może być zarejestrowany jako znak towarowy dla restauracji w klimacie filmu „Ojciec chrzestny”?

 1. Dexter
  3 stycznia 2019 at 18:08

  What if płaciłem Ci przez 5 lat opłaty licencyjne za znak towarowy, którego dziś unieważnił ci konkurent? 405 kc i oddajesz mi wszystkie pieniądze?

  • Olgierd Rudak
   4 stycznia 2019 at 08:52

   W sumie na dwoje babka wróżyła:
   – skoro prawo zostało unieważnione, to nigdy go nie było,
   – ale jednak przez cały ten czas było domniemanie prawidłowości rejestracji i jakoś z niego korzystałeś (płaciłeś za coś, co aktualnie uzyskiwałeś — wtedy to coś było).

   Uważam, że to nie jest podstawą do żądania zwrotu na podstawie przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu, bo wzbogacenie jest, ale nie bezpodstawne.

   • Onomato
    4 stycznia 2019 at 12:26

    291 PWP

    • Olgierd Rudak
     4 stycznia 2019 at 15:30

     To teraz poproszę, skoro mowa była o znaku towarowym, o wskazanie podobnego przepisu gdzieś między art. 296 a 302 pwp.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.