Obowiązek rozliczeń przelewem powyżej 15 tys. złotych (po 30 kwietnia 2018 r.)

A teraz coś z nieco innej beczki, czyli kolejny temat wywołany przez P.T. Czytelnika: skoro nowe prawo przedsiębiorców oraz tych kilka związanych ustaw zasłużyło na miano „konstytucji biznesu”, to może chociaż wypadł nieco irracjonalny obowiązek dokonywania przelewem płatności przekraczających 15 tys. złotych przelewem? (por. „Obowiązkowe przelewy dla transakcji kosztowych powyżej 15 tys. złotych”).


15 tysięcy złotych przelewem

Drobne kwoty można płacić gotówką — ale 15 tysięcy złotych tylko przelewem (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)


Spieszę donieść, że nic z tego: przelew w rozliczeniach między przedsiębiorcami będzie nadal obowiązkowy w przypadku operacji powyżej 15 tys. złotych, a wynika to z art. 19 upp, który co do zasady nie odbiega treścią przepisowi art. 22 ust. 1 usdg.

art. 19 ustawy — prawo przedsiębiorców (Dz.U. z 2018 r. poz. 646)
Dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy, w każdym przypadku gdy:
1) stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz
2) jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza 15 000 zł lub równowartość tej kwoty, przy czym transakcje w walutach obcych przelicza się na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji.

Dla jasności: sankcją w przypadku przekazania pieniędzy gotówką jest niemożność zaliczenia poniesionego wydatku do kosztów działalności gospodarczej, a wynika to ze (znowelizowanego) art. 22p updof.

art. 22p ust. 1 updof (w treści nadanej art. 24 pkt 5 ustawy — przepisy wprowadzające ustawę — Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej, Dz.U. z 2018 r. poz. 650)
1. Podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą nie zaliczają do kosztów uzyskania przychodów kosztu w tej części, w jakiej płatność dotycząca transakcji określonej w art. 19 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. — Prawo przedsiębiorców została dokonana bez pośrednictwa rachunku płatniczego.

„Konstytucja biznesu” wchodzi w życie 30 kwietnia 2018 r., tego też dnia zaczną obowiązywać nowe przepisy — słowem: tyle się będzie musiało zmienić, żeby wszystko zostało po staremu.

Q.E.D.

2 comments for “Obowiązek rozliczeń przelewem powyżej 15 tys. złotych (po 30 kwietnia 2018 r.)

  1. 12 kwietnia 2018 at 02:09

    A ja (konsument) chcę coś kupić powyżej 15 tys zł, to też muszę płacić przelewem?

    A jeśli nie, to jest jakaś opcja, by zmusić sprzedającego do przyjęcia przelewu – kupuję używane auto i wolę trwały ślad ile zapłaciłem.

    • Olgierd Rudak
      12 kwietnia 2018 at 09:03

      Na szczęście nie ma obowiązku płatności przelewem choćby i 1 mln złotych w obrocie konsumenckim.

      Zmusić sprzedającego do przyjęcia przelewu się nie da — chyba że w umowie będzie napisane, że przelewem (inna sprawa, że dziwię się ludziom, że chce im się przynosić sterty pieniędzy — jakiś czas temu miałem do przeliczenia kilkanaście tysięcy złotych, myślałem, że się skicham).

Dodaj komentarz