Broumowskie Ściany — gdzie nasz południowy sąsiad jest naszym północnym sąsiadem

Mało który temat doczekał się tak dokładnego zbadania na tutejszych łamach jak Góry Stołowe; rzuciłem nawet jakiś czas temu dość ryzykowną tezę, iż są to najpiękniejsze góry na świecie; później weryfikowaliśmy ten pogląd w piaskowcach Saksonii — tydzień temu przyszedł czas znów zanucić melodię, którą dobrze znamy. Tym razem wybraliśmy się w Broumowskie Ściany (czyli czeską część Gór Stołowych) — silną ekipą znaną między innymi z jesiennego wypadu w Karkonosze — czyli na dwa psy i czterech przewodników.

A ponieważ Broumovské stěny gościły już tutaj wielokrotnie, dziś wracam do reguły maksimum obrazu — minimum słów.


Broumowskie Ściany
Broumowskie Ściany to łagodne podejścia, piękne lasy oraz imponujące formacje skalne wydziergane zębem czasu w piaskowcach. Dla psów te góry to bułka z masłem (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

broumowskie ściany machowski krzyż
Nasza silna ekipa pod Machowskim Krzyżem. Maszka, z racji skromnej budowy i ciemnego futerka, nieszczególnie mocno rzuca się w oczy (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Broumowskie Ścieny Junácká vyhlídka
Junácká vyhlídka oferuje możliwość rzucenia okiem na Szczeliniec z ciekawej perspektywy. Wprawne oko P.T. Czytelnika słusznie dostrzeże, że ten kadr na tych łamach już był (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Broumowskie Ściany Soví hrádek
Soví hrádek to jedna z ciekawszych miejscówek do obejrzenia przy przejściu żółtym szlakiem przez Bludiště (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Broumowskie Ściany
Za to właśnie uwielbiam Broumowskie Ściany — ot taki sobie piaskowcowy mur z wyciosanym siłami natury otworem drzwiowym (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Broumowskie Ściany
Kuata uwielbia szlaki przez Broumowskie Ściany — jest piaseczek, zwykle jest troszkę wody (tym razem wiosna jest bardzo ciepła i sucha), fajnie jest (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Broumowskie Ściany Koruna
Broumowskie Ściany obfitują w ciekawe punkty widokowe, Koruna jest jednym z nich. W dole Božanov, dalej (poza kadrem) Radków (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Broumowskie Ściany Koruna
A to jest właśnie widok z Koruny. I ten kadr też już był tu prezentowany… (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Broumowskie Ściany Kamienna Brama
Nasza wesoła ekipa w Kamiennej Bramie — bo piaskowiec zawsze czyni cuda (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

A jeśli ktoś jest ciekaw jak na mapie wygląda miejsce, gdzie nasz południowy sąsiad jest naszym północnym sąsiadem (względem Hejszowiny i okolic, rzecz jasna), link do Mapy.cz: Božanov — Bludiště (większy labirynt) — Božanovský Špičák (mały labirynt) — Koruna — Kamenná brána — powrót szlakiem rowerowym.

Zdecydowanie polecam! :)

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

14 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
14
0
komentarze są tam :-)x