Podwyższenie sankcji za wykroczenia „z udziałem psa” (art. 77 kw, art. 78 kw, art. 108 kw)

Krótko i na temat: do Izby Poselskiej wpłynął zapowiadany rok temu projekt zaostrzenia „psich” przepisów kodeksu wykroczeń — psich, czyli tych, które można popełnić „przy pomocy” psa, nie chodzi o czyny zabronione przeciwko zwierzętom. Troszkę to trwało, zapewne dlatego, że Ministerstwo Sprawiedliwości zdecydowało się nie tylko połączyć szereg zmian w jednym projekcie, ale też i nowelizacja idzie dalej, niż przewidywano rok temu.


podwyższenie kar wykroczenia pies
Projekt nowelizacji kodeksu wykroczeń zakłada podwyższenie sankcji za wykroczenia polegające na zaniedbaniu sprawowania nadzoru nad zwierzęciem (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Podstawowa zmiana, która powinna zainteresować przewodników czworonogów to zaostrzenie sankcji za niezachowanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia (art. 77 par. 1 kw). Obecnie to wykroczenie zagrożone jest grzywną w maksymalnej wysokości 250 złotych — nowelizacja zakłada podwyższenie sankcji do okrągłego tysiąca.

Prawodawca idzie jednak o krok dalej: postacią kwalifikowaną wykroczenia ma być niezachowanie środków ostrożności w przypadku zwierzęcia, którego zachowanie stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka (art. 77 par. 2 kw). Trudno wprawdzie powiedzieć według jakich kryteriów ma być oceniane owo „stworzenie niebezpieczeństwa” przez takie stworzenie (w projekcie najpierw mówi się o liście ras psów uznanych za agresywne, aby zaraz przytomnie dostrzec, że przecież „dobrze ułożony pies” takiej rasy może stwarzać mniejsze niebezpieczeństwo niż nieposłuszny i naprawdę agresywny mieszaniec) — i gdzie ma być granica z przestępstwem określonym w art. 160 kk — a rzecz jest o tyle istotna, że grzywna ma w tym przypadku sięgnąć 5 tys. złotych.

art. 77 kodeksu wykroczeń (projekt)
§ 1. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia,
podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.
§ 2. Kto dopuszcza się czynu określonego w § 1 przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka,
podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany. 

Poza tym projekt przewiduje:

  • zwiększenie sankcji za płoszenie lub drażnienie zwierzęcia, które staje się przez to niebezpieczne — także do 1 tys. złotych (art. 78 kw);
  • podwyższenie granic grzywny za szczucie psem człowieka do maksimum kodeksowego, czyli 5 tys. złotych (art. 108 kw).

Oczywiście trudno powiedzieć czy i kiedy parlament uwinie się z projektem nowelizacji kodeksu wykroczeń — obiecuję mieć rękę na pulsie :)

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
0
komentarze są tam :-)x