Z psem przez Tatry — Dolina Koprowa, aż do Ciemnosmreczyńskich Stawów

Co tygrysy lubią robić najbardziej w ramach relaksu po kilku dniach górskiej włóczęgi? Dla nas najlepsze są dolinki — na przykład te długie, tatrzańskie, prowadzące wśród granitowych gigantów; jest gdzie pochodzić, jest na co popatrzeć, zwykle jest sporo wody, żeby psu dać pić. Jednym z lepszych miejsc na ciekawy wypad z psem w Tatry jest Dolina Koprowa (a właściwie to Kôprová dolina, bo rzecz dzieje się w Tatrach słowackich).


psem tatry dolina Koprowa
Początek Doliny Koprowej to marsz bez większej historii — asfalt przez ładny las, jednak minąwszy wodospad Kmeťov wchodzimy na szuter, który z czasem przechodzi w klasyczną górską ścieżkę. I tak jest znacznie fajniej (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Gwoli uporządkowania pojęć: Dolina Koprowa to jedna z większych i dłuższych (liczy sobie 11 kilometrów długości) walnych dolin leżących po słowackiej stronie Tatr. Prowadzi nią jeden szlak (z Podbańskiej, gdzie łączy się z Doliną Cichą Liptowską), zaś w górnej (północno-wschodniej) części mamy szlaki na przełęcz Zawory (z kuszącą odnogą na Gładką Przełęcz), Dolinę Hlińską oraz Dolinę Ciemnosmreczyńską (z Ciemnosmreczyńskimi Stawami — o jednym z nich tak pięknie pisał Kazimierz Przerwa-Tetmajer).


psem Tatry Dolina Koprowa
Idąc Doliną Koprową mijamy kilka znaczących wierzchołków, m.in. charakterystyczny (i bardzo ważny dla Słowaków) Krywań (Kriváň). Wyżej, jeśli pogoda pozwala, można rzucić okiem na Nefcerską Wieżę (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

psem tatry dolina Koprowa
Cały szlak jest całkiem przyzwoity dla psiaka: chociaż asfalt i szuter potrafią dać popalić łapkom, prawie cały czas idziemy wzdłuż potoku o nazwie Koprowa Woda. Po wejściu w Dolinę Ciemnosmreczyńską nie da się myśleć o niczym innym, oprócz piękna tych gór (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Czy Dolina Koprowa leży w Tatrach Zachodnich czy Wysokich? Jak się okazuje, zdania naukowców są podzielone; Wikipedia powiada, że „polscy geografowie zaliczają ją razem z Liptowskimi Kopami do Tatr Wysokich, słowaccy traktują ją jako granicę między nimi a Tatrami Zachodnimi”. Będę autoironiczny, ale chyba właśnie dlatego Słowacy stroją sobie troszkę żartów z Polaków w Tatrach; oni mi, że „Morskie Oko, ojej-ojej!”, ja im na to, że trzydzieści osiem milionów Polaków musi się gdzieś podziać! — oni mi na to „38 milionów, a jedne góry?!”

Cóż, prawda jest właśnie taka, że słowackie góry — niezależnie od tego czy pójdziecie w Tatry, w Wielką Fatrę, a nawet w Małą Fatrę — są zdecydowanie mniej oblegane przez turystów; chociaż przepiękne, tutejsze góry nie bywają też scenerią różnych dantejskich scen rozsądnym ludziom znanych tylko ze zdjęć i memów.


Ciemnosmreczyński Staw Niżny
Ciemnosmreczyński Staw Niżny (Nižné Temnosmrečinské pleso) — przepiękne, że żadne zdjęcie nie jest w stanie oddać jego urody (wyżej jest Ciemnosmreczyński Staw Wyżni oraz tajna ścieżka na Wrota Chałubińskiego, ale sza!) (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

psem tatry Dolina Ciemnosmreczyńska
Zejście Doliną Ciemnosmreczyńską — aż żal opuszczać te piękne okoliczności przyrody (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Dolina Koprowa to jeszcze jedno fenomenalne miejsce, gdzie śmiało można wybrać się z psem na spacer przez Tatry — raczej pusta (czasem ktoś śmignie na rowerze), zdecydowanie cicha, nawet jeśli ruszając na szlak będzie się Wam wydawało, że grozi tłum — spokojnie, ten tłumek idzie na Kriváň.


psem Tatry
Czy można pójść z psem w Tatry? Kuata jest żywym dowodem, że można, a nawet trzeba — za każdym razem wraca zmordowana, ale bardzo szczęśliwa, bo nic bardziej nie brata psiaka z przewodnikiem jak wspólne przygody! (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

psem tatry dolina Koprowa
I jeszcze pamiątkowy familijny strzał na brzegu Niżniego Ciemnosmreczyńskiego Stawu. Gdzieś za tym skalnym murem czai się Polska! (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Dla chętnych do ruszenia na tatrzański spacer z psem odnośnik do Mapy.cz: parking przy byłej Važeckiej chacie — Tri studničky —  Kôprová dolina — Temnosmrečinská dolina — Nižné Temnosmrečinské pleso (powrót tą samą trasą, łącznie wychodzi 21 km).

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
2
0
komentarze są tam :-)x