Tymczasowe przywrócenie kontroli granicznej od 22 listopada do 16 grudnia 2018 r.

Krótko i na temat:  24 Sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP 24 UNFCCC) to nie tylko okazja do wprowadzenia czasowego zakazu noszenia i przemieszczania broni na terenie Krakowa oraz województw śląskiego i małopolskiego, ale też tymczasowe przywrócenie kontroli granicznej na polskich granicach wewnętrznych (czyli z państwami-stronami układu z Schengen) — od 22 listopada do 16 grudnia 2018 r. (rozporządzenie MSWiA z dnia 18 października 2018 r. w sprawie przywrócenia tymczasowo kontroli granicznej osób przekraczających granicę państwową stanowiącą granicę wewnętrzną, Dz.U. z 2018 r. poz. 2058).


Tymczasowe przywrócenie kontroli granicznej 2018
Od 22 listopada do 16 grudnia 2018 r. zostaną przywrócone (tymczasowo) kontrole graniczne na wewnętrznych granicach Polski — czyli z państwami układu Schengen (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Zgodnie z rozporządzeniem:

  • możliwość swobodnego przekraczania granic wewnętrznych Polski — prawo przejścia przez granicę w dowolnym miejscu, na przykład na szlaku turystycznym — zostaje zawieszona między 22 listopada 2018 r. a 16 grudnia 2018 r.;
  • granice wewnętrzne Polski to te, które łączą nas z innymi państwami-stronami układu z Schengen, tj. Republiką Czeską (którą na niniejszych łamach nazywa się raczej Czeską Republiką), Republiką Federalną Niemiec, Republiką Litewską i Republiką Słowacką, a także portach morskich i portach lotniczych stanowiących granicę wewnętrzną w rozumieniu kodeksu granicznego Schengen;
par. 2 ust. 1 rozporządzenia MSWiA w/s przywrócenia tymczasowo kontroli granicznej
W okresie od dnia 22 listopada 2018 r. do dnia 16 grudnia 2018 r. przywraca się tymczasowo kontrolę graniczną osób przekraczających granicę państwową stanowiącą granicę wewnętrzną.
  • w tym czasie przekraczanie granicy dozwolone będzie wyłącznie na wskazanych przejściach granicznych, w czasie ich otwarcia — i wyłącznie po przejściu kontroli granicznej;
  • listę przejść granicznych (drogowych, pieszych, rowerowych, turystycznych) zawiera załącznik do rozporządzenia (31 stron — łącznie 142 przejścia z Czeską Republiką, 48 z RFN, 12 z Litwą, 62 ze Słowacją — a także 6 portów morskich i 18 lotnisk).

W konsekwencji oznacza to, że planując jakąkolwiek peregrynację obywatel będzie musiał najsamprzód sobie poczytać troszkę prawa — bo każde przekroczenie granicy poza przejściem będzie kwalifikowane jako nielegalne.

Jako że mamy w planach krótki wypad w feralnym czasie, obiecuję P.T. Czytelnikom zdać relację; nas akurat interesują najbardziej całodobowe przejście piesze i rowerowe Stóg Izerski-Smrk („szlak turystyczny w rejonie znaku granicznego nr IV/64”) czy Orle-Jizerka („szlak turystyczny w rejonie znaku granicznego nr IV/56”).
Poza tym z fajniejszych przejść na liście widzę np. Pasterka-Machovský kříž, czy Równia pod Śnieżką-Luční bouda, ale też Rysy („szlak turystyczny w rejonie znaku granicznego nr II/210″), co jest akurat o tyle ciekawe, że przecież szlak po stronie słowackiej i tak jest w tym okresie (bo już od 1 listopada) zamknięty.

Swoją drogą to naprawdę ciekawe, że jakaś impreza — jakikolwiek jest jej status — jest w stanie zmienić status Polski w nieomalże oblężoną twierdzę.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

8 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
8
0
komentarze są tam :-)x