Po raz n-ty: wysyłanie spamerskich esemesów jest niezgodne z prawem

A skoro kilka dni temu było o tym, że UKE nałożył na Orange Polska S.A. przeszło 9 mln złotych kary za wysyłanie esemesów marketingowych do abonentów, którzy nie wyrazili na to zgody — a wczoraj UOKiK poinformował o wszczęciu postępowania w sprawie firmy ACS Medica ze Śremu (telemarketerzy dzwonili na losowo wybrane numery telefonów, nie mając zgody na marketing bezpośredni) — to dziś na tutejszych łamach będzie o tym, że niektórzy najprawdopodobniej nigdy nie nauczą się na cudzych błędach. Czyli o spamerskim esemesie jaki wysłał do mnie niejaki Dawid ze spółki Multi Inicjatywa sp. z o.o.


multi inicjatywa sms spam

Przesyłanie informacji handlowych do odbiorców, którzy nie wyrazili na to zgody, jest sprzeczne z prawem — w przypadku korzystania z urządzeń telekomunikacyjnych (np. telefonów) ryzyko jest podwójne, bo obejmuje także art. 172 prawa telekomunikacyjnego


O Orange pisałem we wtorek, a już w czwartek otrzymałem od kogoś, kto podpisał się jako „Dawid Multi Inicjatywa sp. z o.o.” esemesa zachęcającego do wzięcia kredytu na firmę:

(…) W ofercie mamy kredyty do 500 tys., dla firm bez zdolnosci, z nieewidencjonowanym dochodem (…) W razie zainteresowania prosze o telefon zwrotny lub SMS o tresci TAK. Pozdrawiam, Dawid Multi Inicjatywa sp. z o.o.

Dla jasności: o takim pośredniku kredytowym jak Multi Inicjatywa sp. z o.o. nie słyszałem nigdy wcześniej (nie korzystałem z usług, nie wypełniałem żadnego formularza — mojej działalności nie finansuję kredytem), zatem natychmiast po otrzymaniu esemesa poprosiłem o wyjaśnienie przyczyny, dla której informacja handlowa została do mnie wysłana (zaznaczając przy tym, że temat interesuje mnie także publicystycznie). Do dziś nie odezwał się do mnie pies z kulawą nogą…

Powtórzę się zatem po raz n-ty:

  • przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej do odbiorców, którzy nie wyrazili na to zgody, narusza art. 10 ust. 1 uośude;
  • działanie takie stanowi czyn nieuczciwej konkurencji w rozumieniu przepisów ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji oraz wykroczenie (art. 24 uośude);
  • używanie urządzeń telekomunikacyjnych dla celów marketingu bezpośredniego dopuszczalne jest wyłącznie za zgodą abonenta (art. 172 PT);
  • sankcja za naruszenie tego wymogu może sięgnąć 3% przychodu w roku poprzednim.

Pomijając, że to wstyd i obciach.

14
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
7 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Robal_pl
Gość
Robal_pl

Trochę kiepskie jest to, że aby złożyć skargę na otrzymywanie niechcianych SMSów należy podać swoje dane osobowe… W każdym razie CABP sobie tak życzy. Ciekawe jak w Orange, który wysyła SMSy w imieniu CABP, których nie mogę nawet zablokować w telefonie….

NotteNick
Gość
NotteNick

Przytoczone powyżej normy prawne to dla mnie idealny przykład na funkcjonowanie tzw. „Państwa teoretycznego” ;-). Wszyscy bardzo dobrze wiedzą ze jest to zabronione (nadawcy, odbiorcy, organy panstwowe) ale nikt, absolutnie nikt, palcem w bucie nie kiwnie by ten spamerski proceder ograniczać. Odbiorcy machają ręką, nie będą się przecież z koniem kopać, organy państwowe uznają że to przecież żadna szkodliwość ten cały spam, więc nie rozuemieją o co ten cały szum, gdy juz ktoryś z odbirców larum podniesie, a nadawcy spamu kręcą na tym niezłe biznesy. Po co stanowić takie prawo, żeby sobie tylko było, gdy nikt nie stara się nawet… Czytaj więcej »

Anonimowo
Gość
Anonimowo

absolutnie nikt, palcem w bucie nie kiwnie by ten spamerski proceder ograniczać.
oj, samo sedno.
Dzwoni do mnie telemarketing i informuje (!) że rozmowa jest nagrywana. Na moje pytanie kiedy wyraziłem zgody marketingowe słyszę, że przecież zostałem poinformowany, że rozmowa jest nagrywana i że nie trzeba żadnej osobnej zgody. Zanim dokończyłem zdanie o usunięciu moich wszystkich danych pani odkłada słuchawkę. I tyle.

Anonimowo
Gość
Anonimowo

jeszcze jeden drobiazg – „największa firma hostingowa”, zgłaszałem usunięcie zgody marketingowej, wysyłają mi emaila. Zgłaszam jeszcze raz. Dzwoni pani z ofertą. Zgłaszam z reklamacją – „to się już nie powtórzy” i znowu pani dzwoni do mnie z najnowszą ofertą. Mają to gdzieś i tyle.

Mike
Gość
Mike

jak do mnie dzwonią, a dzwonią często to kładę telefon obok głośnika radia/komputera …. kusi mnie puszczenie wtedy jakiegoś pornola albo coś w ten deseń :/ ale NSFW

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Ale państwo działa, na tyle, na ile może:
Ano działa kiedy jest dokładnie wiadomo kto i kiedy. Orange karę dostało, bo dało się łatwo złapać, a postępowanie zapewniło solidny wpływ do budżetu. Nie słyszałem natomiast, żeby firmy typu „Dawid Multi Inicjatywa” dostały karę.

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Na Androida i pochodne polecam dobrą aplikację Odebrać Telefon?
Teoretycznie tak, ale aplikacja ma dostęp do danych osobowych, kontaktów i – znając praktyki – wysyła je w świat

Piotr Stanek
Gość
Piotr Stanek

Niedawno dostałem spam na tel. Medyczny. Odpisałem plus puściłem @. Swoją drogą przez jesienne, po urlopowe, przygody z zębem mam kilka kart u różnych dentystów – dane osobowe, numer tel. id. No to czytam czy i jak mogę pousuwać to.