Po raz n-ty: wysyłanie spamerskich esemesów jest niezgodne z prawem

A skoro kilka dni temu było o tym, że UKE nałożył na Orange Polska S.A. przeszło 9 mln złotych kary za wysyłanie esemesów marketingowych do abonentów, którzy nie wyrazili na to zgody — a wczoraj UOKiK poinformował o wszczęciu postępowania w sprawie firmy ACS Medica ze Śremu (telemarketerzy dzwonili na losowo wybrane numery telefonów, nie mając zgody na marketing bezpośredni) — to dziś na tutejszych łamach będzie o tym, że niektórzy najprawdopodobniej nigdy nie nauczą się na cudzych błędach. Czyli o spamerskim esemesie jaki wysłał do mnie niejaki Dawid ze spółki Multi Inicjatywa sp. z o.o.


multi inicjatywa sms spam

Przesyłanie informacji handlowych do odbiorców, którzy nie wyrazili na to zgody, jest sprzeczne z prawem — w przypadku korzystania z urządzeń telekomunikacyjnych (np. telefonów) ryzyko jest podwójne, bo obejmuje także art. 172 prawa telekomunikacyjnego


O Orange pisałem we wtorek, a już w czwartek otrzymałem od kogoś, kto podpisał się jako „Dawid Multi Inicjatywa sp. z o.o.” esemesa zachęcającego do wzięcia kredytu na firmę:

(…) W ofercie mamy kredyty do 500 tys., dla firm bez zdolnosci, z nieewidencjonowanym dochodem (…) W razie zainteresowania prosze o telefon zwrotny lub SMS o tresci TAK. Pozdrawiam, Dawid Multi Inicjatywa sp. z o.o.

Dla jasności: o takim pośredniku kredytowym jak Multi Inicjatywa sp. z o.o. nie słyszałem nigdy wcześniej (nie korzystałem z usług, nie wypełniałem żadnego formularza — mojej działalności nie finansuję kredytem), zatem natychmiast po otrzymaniu esemesa poprosiłem o wyjaśnienie przyczyny, dla której informacja handlowa została do mnie wysłana (zaznaczając przy tym, że temat interesuje mnie także publicystycznie). Do dziś nie odezwał się do mnie pies z kulawą nogą…

Powtórzę się zatem po raz n-ty:

 • przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej do odbiorców, którzy nie wyrazili na to zgody, narusza art. 10 ust. 1 uośude;
 • działanie takie stanowi czyn nieuczciwej konkurencji w rozumieniu przepisów ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji oraz wykroczenie (art. 24 uośude);
 • używanie urządzeń telekomunikacyjnych dla celów marketingu bezpośredniego dopuszczalne jest wyłącznie za zgodą abonenta (art. 172 PT);
 • sankcja za naruszenie tego wymogu może sięgnąć 3% przychodu w roku poprzednim.

Pomijając, że to wstyd i obciach.

14 comments for “Po raz n-ty: wysyłanie spamerskich esemesów jest niezgodne z prawem

 1. Robal_pl
  20 listopada 2018 at 12:37

  Trochę kiepskie jest to, że aby złożyć skargę na otrzymywanie niechcianych SMSów należy podać swoje dane osobowe… W każdym razie CABP sobie tak życzy. Ciekawe jak w Orange, który wysyła SMSy w imieniu CABP, których nie mogę nawet zablokować w telefonie….

 2. NotteNick
  20 listopada 2018 at 14:16

  Przytoczone powyżej normy prawne to dla mnie idealny przykład na funkcjonowanie tzw. „Państwa teoretycznego” ;-). Wszyscy bardzo dobrze wiedzą ze jest to zabronione (nadawcy, odbiorcy, organy panstwowe) ale nikt, absolutnie nikt, palcem w bucie nie kiwnie by ten spamerski proceder ograniczać. Odbiorcy machają ręką, nie będą się przecież z koniem kopać, organy państwowe uznają że to przecież żadna szkodliwość ten cały spam, więc nie rozuemieją o co ten cały szum, gdy juz ktoryś z odbirców larum podniesie, a nadawcy spamu kręcą na tym niezłe biznesy. Po co stanowić takie prawo, żeby sobie tylko było, gdy nikt nie stara się nawet udawać że tego prawa przestrzega?

  • Anonim
   20 listopada 2018 at 14:29

   absolutnie nikt, palcem w bucie nie kiwnie by ten spamerski proceder ograniczać.
   oj, samo sedno.
   Dzwoni do mnie telemarketing i informuje (!) że rozmowa jest nagrywana. Na moje pytanie kiedy wyraziłem zgody marketingowe słyszę, że przecież zostałem poinformowany, że rozmowa jest nagrywana i że nie trzeba żadnej osobnej zgody. Zanim dokończyłem zdanie o usunięciu moich wszystkich danych pani odkłada słuchawkę. I tyle.

   • Anonim
    20 listopada 2018 at 14:37

    jeszcze jeden drobiazg – „największa firma hostingowa”, zgłaszałem usunięcie zgody marketingowej, wysyłają mi emaila. Zgłaszam jeszcze raz. Dzwoni pani z ofertą. Zgłaszam z reklamacją – „to się już nie powtórzy” i znowu pani dzwoni do mnie z najnowszą ofertą. Mają to gdzieś i tyle.

  • Olgierd Rudak
   20 listopada 2018 at 15:33

   Ale państwo działa, na tyle, na ile może:
   – Orange karę od UKE dostało,
   – UOKiK prowadzi postępowanie w sprawie ACS Medica
   – (no i było parę innych podobnych historii)

   Natomiast:
   – czyn nieuczciwej konkurencji to robota dla… konkurencji,
   – wykroczenie z art. 24 ust. 1 uośude wymaga wniosku pokrzywdzonego (art. 24 ust. 2 uośude).

   Poza tym jednak:
   – trzeba mieć w sobie troszkę uporu (jeśli nie upierdliwości),
   – wierzę, że w takich przypadkach organy mogą prowadzić jakąś preselekcję przypadków (bardzo możliwe, że UOKiK jest zawalony takimi skargami i bardzo możliwe, że powinien co najmniej zająć się każdą — ale czy starczy mu sił?)

 3. Mike
  20 listopada 2018 at 17:10

  jak do mnie dzwonią, a dzwonią często to kładę telefon obok głośnika radia/komputera …. kusi mnie puszczenie wtedy jakiegoś pornola albo coś w ten deseń :/ ale NSFW

 4. Anonim
  21 listopada 2018 at 14:36

  Ale państwo działa, na tyle, na ile może:
  Ano działa kiedy jest dokładnie wiadomo kto i kiedy. Orange karę dostało, bo dało się łatwo złapać, a postępowanie zapewniło solidny wpływ do budżetu. Nie słyszałem natomiast, żeby firmy typu „Dawid Multi Inicjatywa” dostały karę.

 5. Anonim
  21 listopada 2018 at 14:39

  Na Androida i pochodne polecam dobrą aplikację Odebrać Telefon?
  Teoretycznie tak, ale aplikacja ma dostęp do danych osobowych, kontaktów i – znając praktyki – wysyła je w świat

 6. Olgierd Rudak
  22 listopada 2018 at 09:15

  kredyt multi inicjatywa opinie

  LOL

  • b52t
   22 listopada 2018 at 13:22

   „Lukasz: to nie „Dawid”, c’nie? Inny jest też nr tel.

   • Olgierd Rudak
    22 listopada 2018 at 14:30

    Czyli ktoś się podszywa :)
    Właściwie to też mógłbym powysyłać do różnych osób.

 7. Piotr Stanek
  13 stycznia 2019 at 12:10

  Niedawno dostałem spam na tel. Medyczny. Odpisałem plus puściłem @. Swoją drogą przez jesienne, po urlopowe, przygody z zębem mam kilka kart u różnych dentystów – dane osobowe, numer tel. id. No to czytam czy i jak mogę pousuwać to.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.