Kara dla Orange za esemesowy spam — po 2,40 złotych za każdą niezamawianą wiadomość

Krótko i na temat: Urząd Komunikacji Elektronicznej w wydanej decyzji nałożył na Orange Polska S.A. karę w wysokości 9,1 mln złotych za wysyłanie do abonentów niezamawianego esemesowego spamu.


orange kara esemesowy spam


Jak podaje UKE w swoim komunikacie poszło o 1,76 mln reklamowych esemesów o treści:

Nowy pakiet internetowy 500MB za 5zł na 30 dni jest już dostępny. Aby go włączyć, wyślij SMS o treści NET5 pod numer 260 (20gr) i surfuj więcej niż dotychczas!

oraz o przeszło 2 mln takich esemesów:

Rewelacyjna wiadomość BEZPŁATNIE zobaczysz gdzie jest TERAZ Bliski. Wyślij sms (0zł) o treści CP na 60504. 14 dni za darmo/ Potem 6,15z VAT tyg/Orange.pl

Kluczowe dla decyzji regulatora okazało się to, że operator nie był w stanie wykazać udzielenia zgody na używanie automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego — zatem skoro Orange nie potrafi wykazać, iż taka zgoda została udzielona, to jej po prostu nie ma (art. 172 ust. 1 PT).

art. 172 ust. 1 ustawy prawo telekomunikacyjne
Zakazane jest używanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, chyba że abonent lub użytkownik końcowy uprzednio wyraził na to zgodę.

Dla jasności: tego rodzaju esemesowy spam może być traktowany także jako niezamawiana informacja handlowa w rozumieniu art. 10 ust. 1 uośude — który jest jednak poza zasięgiem UKE.

Zwróciłem uwagę też na samą wysokość kary: 9,1 mln złotych za 3,8 mln spamerskich esemesów daje ok. 2,40 złotych za każdą pojedynczą wiadomość — mało nie jest, ale ustawa nie przewiduje liczenia kary od liczby wiadomości, lecz od przychodu ukaranego podmiotu (3% rocznego przychodu w poprzednim roku — art. 210 ust. 1 PT w zw. z art. 209 ust. 1 pkt 25 PT).

19 comments for “Kara dla Orange za esemesowy spam — po 2,40 złotych za każdą niezamawianą wiadomość

 1. Anonim
  13 listopada 2018 at 16:44

  BRAWO!

  • Olgierd Rudak
   13 listopada 2018 at 17:18

   Oczywiście zapłacą abonenci :)

   • Borek
    14 listopada 2018 at 07:36

    Może gdyby zamiast kar pieniężnych było cofanie koncesji, to by się bardziej pilnowali. :>

    • Olgierd Rudak
     14 listopada 2018 at 08:14

     To też finalnie zapłaciliby klienci — wyobrażasz sobie taki skutek dla ca. 12 mln abonentów (czy ilu ich sam komórkowy Orąż ma)?

   • Dominik
    14 listopada 2018 at 08:44

    Każdą karę nałożoną na przedsiębiorcę finalnie zapłacą jego klienci. Ale to nie oznacza, że nie należy przedsiębiorców karać. Jest szansa, że gdy będzie zmuszony z powodu licznych kar znacząco podnieść ceny, klienci pójdą do innych, uczciwszych (nie płacących kar) i przez to tańszych.

    • Olgierd Rudak
     14 listopada 2018 at 09:00

     Przy podziale rynku na 4 ćwiartki (Orange, Play, Plus, T-Mobile) i dość regularnym nakładaniu kar na każdego operatora może nie być gdzie pójść.

     Abonenci w ten sposób dodatkowo finansują budżet. Jedynym sensownym rozwiązaniem jest odpowiedzialność osobista — osób, które podejmowały lub akceptowały takie rozwiązania (oczywiście wówczas nie 9 mln złotych, no i to się budżetowi nie opłaca).

     • Jacek84
      2 stycznia 2019 at 11:22

      Polecam lekturę systemu BTSearch. Wszystkie nadajniki komórkowe to jest BTS-y TMobile i Orange są tożsame przynajmniej od początku roku 2016. Rozdzielność marek Tmobile i Orange jest utrzymywana sztucznie aby ominąć prawo monopolowe. Dowiedziałem się tego od technika NETII ot taka tajemnica poliszynela ;) Dodatkowo P4, czyli Play wraz z australijską grupą kapitałową otrzymało dofinansowanie ca. 4 mld zł na sieć szerokopasmową w ramach przetargu Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. A polscy mali operatorzy internetu radiowego zostali potraktowani po macoszemu. Inwestowanie w tzw. białe plamy czyli miejsca gdzie internet nie osiąga 30Mb/s jest położone bo ww. POPC nie traktuje technologii radiowej na równi. Pomimo, że nielicencjowane pasmo 5-6 GHz ma przepustowość liczoną w gigabitach i zapewniam, z własnego doświadczenia, że przy właściwym stosowaniu działa niezawodnie i bardzo prężnie. Ale radio nawet jak jest i dział to biała plama, więc Państwo da 4 mld, żeby wspomóc biedne molochy zagranicznego kapitału. Także branża telekomunikacyjna w Polsce to jest i będzie oligopol pełną gębą, bo efekt skali jest nieunikniony.

      • Olgierd Rudak
       2 stycznia 2019 at 11:30

       Wydaje mi się, że nie wszystkie BTS-y pracują jako NetWorks! — nawet analiza danych w BTS Search podaje takie dane dla w/w operatorów:

       11385 — T-Mobile
       10063 — Orange
       28791 — NetWorks!

       Jak rozumiem mamy 28 tys. wspólnych nadajników, zaś każdy z operatorów ma przynajmniej 10 tys. własnych.

       Poza tym technik Netii niekoniecznie jest wiarygodnym źródłem informacji, czasem nawet o samej Netii ;-)

   • 14 listopada 2018 at 08:49

    Każdą karę nałożoną na przedsiębiorcę finalnie zapłacą jego klienci. Jest jednak szansa, że gdy wskutek płacenia licznych kar ceny usług nieuczciwego przedsiębiorcy znacząco wzrosną, to klienci pójdą sobie gdzie indziej.

   • Burek
    19 listopada 2018 at 11:46

    Bo to jest dodatkowy koszt posiadania komórki. Trzeba się z tym liczyć. Załatwianie np. reklamacji, wyjaśnianie dlaczego otrzymuję nadal spam to tez bilet/paliwo/czas na wizytę w punkcie czy co tam. Budżet oczywiście też się cieszy – a jak wiadomo jest to worek bez dna/czarna dziura bez wyjaśnień.

 2. RYBY
  14 listopada 2018 at 11:50

  Kara powinna iść w części do budżetu, a w części do poszkodowanych Klientów. Dodatkowo kara osobista dla zarządów firm.

  • Olgierd Rudak
   14 listopada 2018 at 14:48

   Od jakiegoś czasu można dogadać się z UOKiK i jakieś „lżejsze zło” wynagrodzić bonusami dla klientów. Tu jednak też są paradoksy: może się okazać, że skorzysta z nich klient, który nie jest albo nie czuje się dotknięty (np. ja nadal spłacam towar, za który zapłaciłem kartą Citi — roczne, darmowe raty. Nie kojarzę naruszenia, ale z bonusa chętnie skorzystałem).

   • RYBY
    15 listopada 2018 at 09:26

    I tu jest clou sprawy.
    Przeważnie większość klientów nie wie, że jest robiona w balona i przedsiębiorca narusza prawo.
    Tylko nieliczni wiedzą, jeszcze mniejszej części się chce coś z tym zrobić.
    Dlatego korzystać powinni wszyscy, żeby przedsiębiorcę naprawdę bolało.
    Przecież wiadomo, że są specjalne algorytmy, które pozwalają oszacować skutki świadomego naruszania prawa.
    To czysty rachunek ekonomiczny – jeżeli potencjalna kara jest niższa niż koszt dostosowania, po co się dostosowywać?

    • Olgierd Rudak
     15 listopada 2018 at 10:14

     OIDP naruszenie dotyczyło sposobu wysyłania informacji o zmianie regulaminu i TOiP (bodajże UOKiK doczepił się „trwałego nośnika”). Dla mnie to sztuka dla sztuki.

     • RYBY
      15 listopada 2018 at 14:22

      „Trwały nośnik” to był swego czasu „lajt motiw” UOKiK. Wszystkie (prawie) banki dostały za niejasność zapisów.
      A wszystko dlatego, że jeden cwaniak podmieniał na stronie i w informacjach przekazywanych Klientom treść zmian

      • Olgierd Rudak
       15 listopada 2018 at 14:44

       Nadal, nadal UOKiK jedzie po tym trwałym nośniku — ale wcale nie zarzuca nikomu kombinacji:

       https://uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=14909

       Nb. najstarsi P.T. Czytelnicy mogą pamiętać wykrytą przeze mnie swego czasu aferę z podmianą PDF z TOiP — chodziło akurat wchodzący na rynek bank i jego Bardzo Atrakcyjną Ofertę (która na 1 dzień przed D-Day okazała się, w przekonaniu decydentów, zbyt atrakcyjna — sęk w tym, że umowy były już podpisane).

       • Garum_rzymskie
        26 grudnia 2018 at 15:40

        O jakiego cwaniaka i jaki bank chodzi, bo jestem z tych młodszych?

       • Olgierd Rudak
        26 grudnia 2018 at 18:51

        Debiut Alior Banku i jego karty kredytowej.

 3. Damian
  26 grudnia 2018 at 13:43

  To nie pierwsza tak wysoka kara nałożona na Orange przez UOKiK za stosowanie niedozwolonych praktyk https://stop-oszustom.pl/uokik-nalozyl-prawie-30-mln-kary-orange/

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.