Víno Matyšák Frankovka modrá 2016 — jak nazywa się drugie co do wielkości miasto na Słowacji?

A skoro dziś cisza wyborcza, przed którą skrywamy się w głuszy i ciszy skalno-leśnej (relacja ze spędzania poprzedniej ciszy wyborczej ukaże się na tutejszych łamach już jutro) — to chyba dobry moment na kilka zdań o tym, że paradoksy urzędniczo-administracyjne dotyczą nie tylko Rzeczypospolitej Polskiej — do czego pretekstem niechaj będzie recenzja czerwonego wytrawnego wina Víno Matyšák Vinum Bozen Frankovka modrá 2016.


Víno Matyšák Vinum Bozen Frankovka modrá 2016

Víno Matyšák Frankovka modrá Vinum Bozen 2016 — czyli czerwone wytrawne wino ze Słowacji (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)


Zaczynając od końca: butelkę tego wina zakupiłem podczas niedawnych wakacyjnych wojaży, gdzieś pomiędzy Hrubým vrchemBlyšťem — czyli gdzieś na „przedmieściach” drugiego co do wielkości miasta na Słowacji. Zdziwieni? Ja także, ale Wikipedia i mapy nie kłamią: największym powierzchniowo miastem na Słowacji (zaraz po Bratysławie) są Wysokie Tatry (Vysoké Tatry). Jego powierzchnia wynosi 398 km2, ale w gruncie rzeczy można go nawet nie zauważyć — a to dlatego, że obejmuje po prostu kawał słowackich Tatr Wysokich (polecam mapę).
Słowem: jeśli odwiedzacie np. Štrbské Pleso (którego los był przedmiotem orzecznictwa ichniego Sądu Najwyższego i Sądu Konstytucyjnego), albo ślepy los (byle z rozsądnym przewodnikiem) powiódł was na Gerlachovský, albo nocujecie w Zbójnickiej chacie — cały czas odwiedzacie miasto Wysokie Tatry.

Wracając ad rem: to czerwone wytrawne wino, jak każda frankovka, jest po prostu pyszne. Lekko cierpkawo-gorzkawe, lekko rozgrzewające (mniej niż takie Svatovavřinecké), dobre na piękne jesienne dni — i na każdy inny piękny dzień (chociaż zgodnie z etykietą alkoholu w nim aż 13%).

Kupiłem je właśnie gdzieś tam za ok. 4,50 euro, co wydaje się ceną całkiem rozsądną (pomijając, że po wprowadzeniu euro na Słowacji ceny stały się tam raczej mało rozsądne, ale o na to publicznie narzekałem już ładnych kilka lat temu, więc powtarzać się nie będę).

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o