Jizerské hory — spacer do ruin zapory na Białej Desnie

Tegoroczny wypad w czeskie Góry Izerskie (aka Jizerské hory) może średniawo się nam udał pod względem pogody (jeden dzień idealnie zmarnowany ze względu na gęsty deszcz) — ale kierując się zasadą carpe diem! nie mogliśmy sobie odpuścić szansy na odwiedzenie kilku ciekawych punktów na mapie.
Miejscem takim niewątpliwie są ruiny zapory na Białej Desnie (protržená přehrada Desná): oddana do użytku w listopadzie 1915 r., dziesięć miesięcy później runęła, pociągając za sobą 62 ofiary śmiertelne (ich nazwiska widnieją na pobliskim pomniku). Dziś cicho i spokojnie, choć nieco niepokojąco, ale to być może głównie ze względu na szlak wijący się w miejscu tragedii…

A poza tym… poza tym jak zawsze w górach o tej porze roku: cicho i spokojnie (wykręciwszy prawie 60 km na szlaku łącznie spotkaliśmy nie więcej niż 6 osób) — spacery w takich warunkach mają w sobie wiele uroku, zwłaszcza w przypadku gór, w których wiemy, że generalnie poruszamy się po asfaltowej lub betonowej drodze, z tym, że warstwa śniegu pozwala na to bimbać.


czeskie góry izerskie zimą
Kuata, jak większość psiaków, uwielbia śnieg i zimę — chyba że sypią się jej na łeb wyjątkowo gęste i ciężkie płaty, wówczas potrafi się nawet na nie zirytować (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

czeskie góry izerskie zimą
Mariánskohorske Boudy — czasem sobie myślę, że wspaniale byłoby mieszkać w takim miejscu na stałe… (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

czeskie góry izerskie zimą
Zimowe wędrówki przez Góry Izerskie są super — zwłaszcza jeśli śnieg przykryje wszechobecne tu asfalty lub betonowe płyty (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

ruiny zapory Góry Izerskie
Ruiny zapory na Białej Desnie — katastrofa z 1916 r. pochłonęła 62 ofiary śmiertelne, ich pomnik stoi poniżej przerwanej zapory (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

czeskie góry izerskie zimą
Powrót przykrytą grubą warstwą śniegu, zamkniętą dla ruchu (niech was ręka boska broni jechać tutaj od Harrachova!) szosą — bezcenne ;-) (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Dla zainteresowanych spacer ze Smědavy do ruin zapory na Białej Desnie: parking Smědava (na początku grudnia cały czas gratis) — zielonym szlakiem na południe (z krótkim detour, bo nie dało się przejść po kamieniach przez wezbrany potok — niebieskim szlakiem do Mariánskohorskich Boud — protržená přehrada Desná — żółtym szlakiem do szosy — powrót szosą (której odcinek od Smědavy do zapory Souš jest zimą zamykany dla ruchu kołowego).

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
0
komentarze są tam :-)x