Rezygnacja jedynego członka zarządu spółki z o.o.

A skoro w piątek było o tym, że w jednej wsi może być utworzone tylko jedno koło gospodyń wiejskich i można być członkiem tylko jednego koła gospodyń wiejskich — to w poniedziałek będzie o tym, że kodeks spółek handlowych wreszcie doczekał się regulacji określającej zasady rezygnacji z funkcji przez jedynego członka zarządu spółki z o.o.

Otóż przepisami ustawy z 8 listopada 2018 r. dla niepoznaki nazwanej ustawą o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym (Dz.U. z 2018 r. poz. 2244) w art. 202 ksh dodano par. 6, zgodnie z którym:

  • rezygnacja jedynego członka zarządu spółki z o.o. wymaga złożenia oświadczenia o rezygnacji z funkcji wspólnikom spółki;
  • wraz z rezygnacją z funkcji przez jedynego członka zarządu ma on obowiązek zwołać zgromadzenie wspólników (tu pojawia się nowy art. 233(1) ksh), chyba że umowa spółki określa inną procedurę (na przykład zarząd powoływany jest przez radę nadzorczą albo przez inną osobę, art. 201 par. 4 ksh);
  • zaproszenie na takie zgromadzenie wspólników powinno wyraźnie wskazywać, iż członek zarządu zrezygnował z funkcji (zatem jego przedmiotem powinno być przede wszystkim obsadzenie zarządu);
  • ważne: rezygnacja jedynego członka zarządu spółki z o.o. jest skuteczna dopiero następnego dnia po dniu zgromadzenia wspólników — ma to oczywiście przeciwdziałać sytuacji, w której spółka przez pewien czas „toczy się” bez zarządu.

art. 202 par. 6 ksh
Jeżeli w wyniku rezygnacji członka zarządu żaden mandat w zarządzie nie byłby obsadzony, członek zarządu składa rezygnację wspólnikom, zwołując jednocześnie zgromadzenie wspólników, o którym mowa w art. 233(1) chyba że umowa spółki stanowi inaczej. Zaproszenie na zgromadzenie wspólników zawiera także oświadczenie o rezygnacji członka zarządu. Rezygnacja jest skuteczna z dniem następującym po dniu, na który zwołano zgromadzenie wspólników.

Dla jasności: generalnie ustawa o fikuśnym tytule wchodzi w życie 1 stycznia 2019 r., jednak znowelizowany art. 202 par. 6 ksh dopiero po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia ustawy w Dzienniku Ustaw (art. 35 pkt 1 ustawy).

 

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

17 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
17
0
komentarze są tam :-)x